«Ο Μπαλτσερόφσκι κλείνει στη Μάλαγα για 2+1 χρόνια με opt out για Ευρωλίγκα ή ΝΒΑ»
![Balcerowski](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2023-11/balcerowski7.jpg?itok=d2B4vN1s)
Ο Αντώνης Καλκαβούρας αποχαιρετά το Βελιγράδι, έχοντας παρακολουθήσει ποιοτικό μπάσκετ και τέσσερα πολύ κλειστά ματς κι επιχειρεί τον πρόωρο απολογισμό της πρώτης του συμμετοχής της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη σε Final 4 του BCL.
Ο Αντώνης Καλκαβούρας δεν θυμάται πόσες φορές έχει επισκεφτεί το Βελιγράδι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ξεχάσει τα σπαρταριστά γεγονότα που έχουν διαδραματιστεί στην σερβική πρωτεύουσα και συνδέουν το ελληνικό με την επέκταση του πάλαι ποτέ γιουγκοσλαβικού μπάσκετ.
Ο Αντώνης Καλκαβούρας προσεγγίζει τα στοιχεία που οδήγησαν τον σύλλογο των δυτικών προαστίων στο Final 4 του BCL, σχολιάζει την νοοτροπία με την οποία κοουτσάρει ο Βασίλης Σπανούλης κι εκτιμά ότι ο Ελάιζα Μητρου-Λονγκ ταιριάζει πιο πολύ στο ευρωπαϊκό μπάσκετ από τον αδερφό του Ναζ!