Eurobasket 2022: Το πανόραμα με πρωτιά για την Ελλάδα, σόου Σλοβενίας και πρόκριση Γαλλίας

Η Ελλάδα μέτρησε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στη φάση των ομίλων του Eurobasket 2022 κόντρα στην Ουκρανία μένοντας μόνη στην κορυφή! Ο Λούκα Ντόντσιτς οδήγησε την Σλοβενία στην επικράτηση επί της Γερμανίας και η Γαλλία αγχώθηκε αλλά πέρασε το εμπόδιο της Βοσνίας.

Η Ελλάδα διατήρησε το απόλυτο! Στην τέταρτη αγωνιστική του Eurobasket 2022 κόντρα στην Ουκρανία, γύρισε τον διακόπτη στο ημίχρονο και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 99-79 και ρέκορντμαν Γιάννη Αντετοκούνμπο. Έμεινε, έτσι, μόνη στην κορυφή και κοιτάζει... Βερολίνο από τα ψηλά. Στο ματς που άνοιξε το σκηνικό για τον όμιλο της Εθνικής, η Εσθονία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και... έστησε πάρτι με 94-62 για την πρώτη της νίκη. Και στο ντέρμπι της Ιταλίας με την Κροατία, ο Σιμόνε Φοντέκιο με μεγάλα σουτ υπέγραψε την επικράτηση της ομάδας του με 81-76 μπροστά στον κόσμο της.

EuroBasket 2022, Ελλάδα - Ουκρανία: Η εξωγήινη εμφάνιση και το ρεκόρ καριέρας του Γιάννη (vid)

Στον πρώτο όμιλο της Τιφλίδας, η Τουρκία που απασχολεί και εκτός παρκέ στο συγκεκριμένο Eurobasket με την προσφυγή στο CAS, επικράτησε του Βελγίου για την τρίτη της νίκη (78-63). Η Ισπανία πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Μαυροβουνίου με 65-82 και πάει για την πρωτιά, ενώ η Βουλγαρία με Σάσα Βεζένκοβ και Ντι Μποστ πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στην Γεωργία του Ηλία Ζούρου μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι πρόκρισης με το 80-92.

Στον Β' Όμιλο η Γαλλία εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ. Πώς; Επικρατώντας της Βοσνίας χάρη σε ένα ξέσπασμα με επιμέρους 20-4 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για το 81-68. Η Λιθουανία με την τριπλέτα Βαλαντσιούνας-Σαμπόνις-Γκριγκόνις έφτασε στη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία (87-64) και άφησε ανοιχτά τα σενάρια για το... επόμενο βήμα μέχρι και την τελευταία αγωνιστική. Με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει πράγματα και θαύματα η Σλοβενία υποχρέωσε τη Γερμανία στην πρώτη της ήττα (88-80) στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα του γκρουπ.

Στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο, η Πολωνία με το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο (14-27) ανέτρεψε το ματς απέναντι στην Ολλανδία και σημείωσε τη νίκη με 69-75. Αργότερα, η Φινλανδία ήταν «σβηστή», ήλεγξε τον ρυθμό με την Τσεχία και νίκησε με 98-88 και τρομερό Μάρκανεν. Ενώ, η Σερβία διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στο Eurobasket 2022, επικρατώντας του Ισραήλ με σκορ 78-89 με μπροστάρη τον Νίκολα Γιόκιτς.