EuroBasket 2022, Ισπανία - Βέλγιο 73-83: Θρίαμβος για τους Βέλγους που «βλέπουν» τα νοκ άουτ

Το Βέλγιο (2-1) έκανε σερί 12-0 στα τελευταία 3:37 του αγώνα με την Ισπανία (2-1) και επικράτησε με 73-83, βάζοντας τις βάζεις πρόκρισης στα νοκ άουτ και υποχρεώνοντας τη «ρόχα» στην πρώτη ήττα της στο EuroBasket 2022.

Το Βέλγιο έσπασε το αήττητο της Ισπανίας στον Α' όμιλο του EuroBasket 2022, επικρατώντας με σκορ 73-83 και σημειώνοντας παράλληλα τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση.

Οι Ίβηρες είχαν το προβάδισμα ως το 36:23 όμως οι Βέλγοι απάντησαν με σερί 12-0 ως το φινάλε και κατέκτησαν το δεύτερο ροζ φύλλο στον όμιλο της Τιφλίδας, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μανού Λεκόπτ.

Ο αγώνας

Το Βέλγιο επέβαλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ισπανία και προηγήθηκε 9-15 με τις βολές του Κέβιν Τούμπα πριν ο Ουσμάν Γκαρούμπα τελειώσει τη φάση με κάρφωμα για το 11-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στην Tbilisi Arena.

Σε αυτό το διάστημα οι Ίβηρες είχαν 6 λάθη και 4/12 σουτ εντός πεδιάς (3/8 δίπ., 1/4 τρίπ.) απέναντι στο Βέλγιο που μάζεψε 7 επιθετικά ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Μαξίμ ντε Ζέου ευστόχησε για το 11-17 ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο απάντησε με σερί 15-0 για το 26-17 με τις 2/2 βολές του Βίλι Ερνανγκόμεθ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-32.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ευστόχησε σε τρίποντο για το 46-43 στο 26' και ο Μανού Λεκόμτ έκανε το 49-54 με layup για τους Βέλγους που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 54-57.

Η «ρόχα» πίεσε, ανέκτησε το προβάδισμα με τον Τσάμπι Λόπεζ-Αροστέγκι (60-59) ενώ ο Βίλι Ερνανγκόμεθ κάρφωσε για το 73-71 στα 3:37 για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο το Βέλγιο σήμανε τη μεγάλη αντεπίθεση! Οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές και την αστοχία των Ισπανών, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μπακό και Λεκόμτ, κάνοντας σερί 12-0 ως το φινάλε και επικρατώντας με σκορ 73-83!

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Βέλγιο είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία 3:37, σουτάροντας συνολικά με 44% στο τρίποντο (11/25) απέναντι στο 28% της Ισπανίας που έμεινε στις 13/23 βολές.

Ο MVP: Ο Μανού Λακόμτ ηγήθηκε του Βελγίου, έχοντας 20 πόντους με 5/6 βολές, 6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 30:26.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ισμαέλ Μπακό βοήθησε το Βέλγιο με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το μπλακ-άουτ της Ισπανίας στα τελευταία λεπτά.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 0/5 τρίποντα στα 11:07 που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το κακό ποσοστό της «ρόχα» στις βολές (57%, 13/23).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Βέλγιο έδειξε εξ αρχής ότι θα έβαζε ζόρια στην Ισπανία κι εν τέλει, πέτυχε τη μεγάλη έκπληξη απέναντι στη «ρόχα».