EuroBasket 2022, Βέλγιο - Γεωργία 79-76: Η Γεωργία έχασε ματς και Μπιτάτζε

Το Βέλγιο πήρε τη ματσάρα με τη Γεωργία, επικρατώντας με σκορ 79-76 στην παράταση (70-70 κ.α.) χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Τζόναθαν Ταμπού, βάζοντας τις βάσεις πρόκρισης στα νοκ-άουτ. Τραυματίστηκε ο Γκόγκα Μπιτάτζε.

Οι Βέλγοι πανηγύρισαν σπουδαία νίκη επί της συνδιοργανώτριας του EuroBasket, Γεωργίας του Ηλία Ζούρου, επικρατώντας με 79-76 στην κατάμεστη Tbilisi Arena.

Ο Τζόναθαν Ταμπού ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη του Βελγίου με μεγάλο τρίποντο στα 3" για το τέλος της παράτασης κόντρα στη Γεωργία που επέστρεψε από το -10 στις αρχές της τέταρτης περιόδου όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει μπροστά στον κόσμο της.

Όσον αφορά τον Γκόγκα Μπιτάτζε, ο παίκτης των Πέισερς τραυματίστηκε στον αστράγαλο λίγο πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας και μένει να φανεί το μέγεθος της ζημιάς.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Tbilisi Arena, εκεί όπου ο Μαμουκελασβίλι τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 9-11 στο 6' όμως το Βέλγιο έκανε σερί 7-0 ως το τέλος της περιόδου για το 16-11 με τον Τζόναθαν Ταμπού.

Οι Βέλγοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και ο Ζαν Μαρκ Μουέμα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 27-15 με τρίποντο. Εξάλλου, η ομάδα του Ντάριο Τζέρτζια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-32, υποχρεώνοντας τη Γεωργία σε 11 λάθη και 3/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος. Εν συνεχεία, ο Λεκόμπ σκόραρε για το +12 (48-36, 24') ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-51 για τους Βέλγους.

Ο Ρετόν Ομπασοχάν ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 61-51 στο 31:23 και από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της Γεωργίας. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου άρχισε σταδιακά να μειώνει βρίσκοντας λύσεις με τον Μαμουκελασβίλι (62-60) ενώ ο Θαντ Μακαφάντεν σήκωσε το γήπεδο στο πόδι σκοράροντας τρίποντο για το 62-64 στο 36:10 και δίνοντας το προβάδισμα στους Γεωργιανούς!

Ο Γκόγκα Μπιτάτζε πέρασε στον πάγκο με πρόβλημα στον αστράγαλο στα 55" για το φινάλε της κανονικής διάρκειας ενώ ο Μπέκα Μπουρζανάτζε ισοφάρισε σε 70-70 από την γραμμή των βολών. Ακολούθως, ο Τζιντσαράτζε αστόχησε ελεύθερος από τη γωνία για τρεις ενώ στην τελευταία επίθεση του Βελγίου, ο Μαμουκελασβίλι μπλόκαρε τον Οσμπασοχάν, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Ισμαέλ Μπακό στα 54.6" σκόραρε από κοντά για το 76-74 ενώ ο Μαμουκελασβίλι έκανε βήματα στην επόμενη φάση... Ο Λεκόμτ δέχτηκε το μπλοκ του ΜακΦάντεν, ο Μαμουκελασβίλι μάζεψε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε σε 76-76 με 2/2 βολές στα 11"! Παρ' όλα αυτά, ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ταμπού που πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 79-76 στα 3"! Ο Ζούρος κάλεσε timeout, ο Σανάτζε αστόχησε σε τρίποντο και το Βέλγιο πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70 κ.α., 79-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το τρίποντο του Τζόναθαν Ταμπού σημάδεψε την αναμέτρηση στην Τιφλίδα και επιτρέπει στους Βέλγους να κάνουν όνειρα πρόκρισης στα νοκ άουτ.

Ο MVP: Ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στον Ταμπού, ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους (3/3 βολ., 1/2 δίπ., 3/6 τρίπ.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα 21:06 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζαν-Μαρκ Μουέμα βοήθησε το Βέλγιο με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκιόργκι Τσιντσάτζε είχε 1/4 σουτ, 4 λάθη και 3 ασίστ σε 15:13.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 λάθη της Γεωργίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Βέλγιο πανηγύρισε μια νίκη που παίξει σημαντικό ρόλο στη μάχη για την πρόκριση στη φάση των «16» απέναντι στη Γεωργία που στα ήδη υπάρχοντα προβλήματα, προστέθηκε ο τραυματισμός του Μπιτάτζε.