Εσθονία - Ουκρανία 73-74: Με ανατροπή «αγκάλιασαν» την πρόκριση (vids)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Ουκρανία (2-0) έκανε τη μεγάλη ανατροπή, επικράτησε της Εσθονίας με 74-73 και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16», για τον όμιλο που συμμετέχει και η Ελλάδα.

Αποστολή στο Μιλάνο: Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Ουκρανία προσπέρασε μόνο μία φορά στο σκορ, αλλά ήταν αρκετή για να της προσφέρει τη δεύτερη νίκη της στο EuroBasket 2022.

Επιβλήθηκαν με 74-73 της Εσθονίας, χάρη σε λέι απ του μικρόσωμου γκαρντ Ιλία Σιντόροφ, επτά δεύτερα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης.

Πλέον, οι Ουκρανοί με ρεκόρ 2-0 και τις νίκες απέναντι σε Μεγάλη Βρετανία και Εσθονία έχουν αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για να βρίσκονται ανάμεσα στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο οι ρόλοι μοιράστηκαν. Η Εσθονία ανέλαβε αυτόν του οδηγού και η Ουκρανία του διώκτη.

Το γρήγορο 10-0 των Εσθονών μετατράπηκε σε 10-9, με την Ουκρανία να μένει δίχως πόντο στα πρώτα 3.5 λεπτά του αγώνα.

Οι Εσθονοί με την αρωγή της εξέδρας, η οποία κέρδισε και αυτή τη μάχη, άλλες φορές ευνοήθηκαν και άλλες παρασύρθηκαν.

Η Ουκρανία, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο και μολονότι μείωσε τη διαφορά, φάνηκε επηρεασμένη από το γρήγορο τέμπο των αντιπάλων της.

Όταν ο Σβι Μιχάιλιουκ άρχισε να δίνει πόντους στην ομάδα του Μπαγκάντσκις, το ματς έγινε ντέρμπι. Αλλά η Εσθονία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Ντρελ, ο Κότσαρ (υπέγραψε φέτος στην Μπασκόνια) και ο Κίτσινγκ κέρδισαν σχεδόν όλες τις μονομαχίες στην επίθεση, ενώ την ίδια στιγμή ο Άλεξ Λεν έμεινε μακριά από το καλό παιχνίδι της πρεμιέρας.

Στην πρώτη περίοδο, η Ουκρανία πλήρωσε τα πολλα λάθη (11 έναντι 6), αλλά και τις βεβιασμένες επιθέσεις της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός δεν άλλαξε. Μάλιστα, η Εσθονία (με 6:30 πριν τελειώσει η 3η περίοδος) έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (47-37).

Η Ουκρανία επιχείρησε να αντιδράσει. Και το έκανε, μειώνοντας σε 51-45. Αλλά εκεί ήρθε ο Ραϊέστε, με τρίποντο να αυξήσει ξανά τη διαφορά.

Γενικότερα, το ποσοστό των Εσθονών πίσω από τη γραμμή του τριπόντου δεν ήταν απίστευτο, αλλά όποτε χρειάστηκαν το μακρινό σουτ δεν του πρόδωσε. Αντίθετα, οι Ουκρανοί το αναζητούσαν χωρίς αντίκρισμα.

Με το σκορ στο 57-50 οι Ουκρανοί κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ. Οι τέσσερις πόντοι του Πουστοβόι τους βοήθησαν να ρίξουν τη διαφορά στους 3 (57-54) και το ντέρμπι συνεχίζεται.

Εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, το ματς άρχισε από την αρχή, με την Ουκρανία να ισοφαρίζει σε 61-61.

Ένα ακόμη εσθονικό τρίποντο, «έσπασε» την ισοπαλία, με τον Τζόεσαρ να πετυχαίνει το 8ο για την ομάδα του.

Και το καλάθι του Κότσαρ άυξησε το μικρό σερί των Εσθονών σε 5-0. Ο Μιχάιλιουκ ανέλαβε να βγάλει το ουκρανικό... φίδι απο την τρύπα, σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφερε, σε άλλες όχι.

Αλλά το βασικότερο πρόβλημα των Ουκρανών ήταν η άμυνά τους κοντά στο καλάθι. Ενώ στην περιφέρεια κατάφεραν να περιορίσουν τη ζημιά από τα μακρινά σουτ, μέσα στο καλάθι ο Κότσαρ ταλαιπώρησε τους αντιπάλους τους.

Χώρια τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι βολές έφεραν τους Εσθονούς στο +3 (73-70) με 2:40 στο ρολόι, με την Ουκρανία να δίνει το ρόλο του σκόρερ στον Πουστοβόι, αφού ο Μιχάιλιουκ είχε συνεχώς double team άμυνα (73-72).

Ο Μιχάιλιουκ ανέλαβε να δώσειο το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά δέχτηκε το κόψιμο. Όμως ο Σιντόροφ ήταν εκεί, άρπαξε την μπάλα και σκόραρε για το προσπέρασμα των Ουκρανών (74-73).

Η Εσθονία και η Ουκρανία σπάτάλησαν από μία επίθεση και όλα κρίθηκαν στα 7.4 δεύτερα που απέμεναν, με την μπάλα να είναι στα χέρια της Εσθονίας.

H τελευταία επίθεση της Εσθονίας δεν έγινε ποτέ και η Ουκρανία αγκάλιασε την πρόκριση, ξεκινώντας με ρεκόρ 2-0 το EuroBasket 2022.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε, με τον μικρόσωμο Ιλία Σιντόροφ να αρπάζει την μπάλα και να πετυχαίνει το πρώτο προβάδισμα των Ουκρανών στο ματς. Στη συνέχεια οι Εσθονοί δεν κατάφεραν καν να εκτελέσουν ένα σουτ υπό καλές συνθήκες.

MVP: Ο Σβι Μιχάιλιουκ, παρά τα λάθη στο τέλος, είχε 18 πόντους, κουβάλησε την Ουκρανία στα δύσκολα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετική η προσφορά του ήρωα της τελευταίας στιγμής από τον Σιντόροφ, ο οποίος είχε 11 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Άποντος για ένα ακόμη ματς ο Βένε για την Εσθονία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι Ουκρανοί είχαν 15 λάθη, με την Εσθονία να κάνει μόλις 8 σε όλο το ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι κέρδισε ο καλύτερος. Σίγουρα κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο. Η Ουκρανία γνώριζε ότι ενδεχόμενη νίκη θα την φέρει δίπλα στην 4η θέση (τουλάχιστον). Έδειξε υπομονή στα κρίσιμα και είχε τις λύσεις για να πάρει το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74.