Eurobasket 2022, Γερμανία - Βοσνία Ερζεγοβίνη 92-82: Ξέσπασμα, ανατροπή και... 2/2!

Γιώργος Κούβαρης

Η Γερμανία μπορεί να βρέθηκε στο -11 ωστόσο κατάφερε να γυρίσει το ματς, να προηγηθεί με 17 πόντους και να φτάσει στη νίκη επί της Βοσνίας με 92-82 κάνοντας το 2/2 στον Β' όμιλο του Eurobasket.

Πολύ πιο άνετα ενόψει της συνέχειας θα μπορεί να νιώθει η οικοδέσποινα Γερμανία όσον αφορά τη πρόκριση στα νοκ άουτ ματς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2/2 στον... επονομαζόμενο «όμιλο του θανάτου» και απέκτησαν τον πρώτο λόγο ενόψει της συνέχειας. Μετά τη νίκη απέναντι στη Γαλλία, η γερμανική ομάδα επικράτησε και της Βοσνίας με 92-82 χάρη σ' ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου με το οποίο απέκτησε και το «μομέντουμ» του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Βοσνία Ερζεγοβίνη είχε προηγηθεί και με 11 πόντους διαφορά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 41-13 της Γερμανίας, το οποίο στάθηκε αρκετό για να... ρίξει και τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι. Μάλιστα είχε και πέντε παίκτες με «διψήφιο» αριθμό πόντων με πρώτους σκόρερ τους Σρούντερ (18π.) και Βάγκνερ (18π.) ενώ ακολούθησαν οι Τίμαν (14π.) και Ομπστ (13π.)

Για τη Βοσνία (1-1 στον όμιλο) που ήταν εξαιρετική στο πρώτο μισό του αγώνα, οι Μούσα και Νούρκιτς πέτυχαν από 30 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Η Βοσνία ήθελε με το... «Guten Morgen» του αγώνα να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους και εν μέρει το κατάφερε. Με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να ηγείται της ομάδας του, οι Βόσνιοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να έχουν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (4-10 στο 4', 13-20 στο 8') καθ' όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (18-20). Και να 'ταν μόνο αυτό; Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +11 για τη Βοσνία Ερζεγοβίνη δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (34-45) το οποίο έληξε στο 42-47 ύστερα από επιμέρους 8-2 της Γερμανίας δια χειρός Γκιφάι και Τίμαν.

Στο πρώτο μισό του ματς οι Βόσνιοι είχαν «διψήφιους» και καλύτερους τους Νούρκιτς (17π., 6/11 σουτ) και Μούσα (14π., 6/8) σουτ οι οποίοι είχαν πετύχει τους 31 από τους 47 πόντους της ομάδας τους. Στον αντίποδα οι Γερμανοί που μέτρησαν 14/30 εντός παιδιάς στο πρώτο μισό του ματς και ο μοναδικός που έφτασε στις διψήφιες παρυφές ήταν ο Τίμαν με 9 πόντους.

Το σκηνικό ωστόσο άλλαξε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η Γερμανία μπήκε αποφασισμένη για να αλλάξει τον ρου του αγώνα και χάρη στην άμυνά της ξεκίνησε στην 3η περίοδο με σερί 120-0 το οποίο την έφερε για πρώτη φορά στο +7 (54-47). Ουσιαστικά ήταν και το «turning point» του αγώνα καθώς η διαφορά έφτασε και στο +10 (65-55 στο 28') για την παρέα του Ντένις Σρούντερ, ο οποίος είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου.

Κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα στη συνέχεια. Η Γερμανία είχε πάρει ολοκληρωτικά την κατάσταση στα χέρια της εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο +17 (77-60) οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ουσιαστικά το συνολικό επιμέρους σκορ των γηπεδούχων είχε φτάσει στο... 41-13 για λογαριασμό της γερμανικής εθνικής ομάδας! Οι Βάγκνερ και Ομπστ βρήκαν το... χέρι τους και από τη στιγμή που ο Σρούντερ είχε και τη στήριξη που επιζητούσε, δεν άργησε το 2/2 για λογαριασμό των Γερμανών στο φετινό Eurobasket. Το μόνο που κατάφεραν οι Βόσνιοι ήταν να μειώσουν σε 82-76 στο 37' θέλοντας να φανούν περισσότερο απειλητικοί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:Το καλό ξεκίνημα της Γερμανίας στο δεύτερο ημίχρονο έμελλε να «γράψει» πρόωρα και τους τίτλους τέλους του ματς. Με σερί 12-0 κατάφεραν να ανατρέψει το -5 του ημιχρόνου, να βρεθεί στο +7 και έκτοτε να μην ξανακοιτάξει πίσω στο σκορ.

MVP: Ντένις Σρούντερ (18π., 9ασ., 3ριμπ.) και Φραντζ Βάγκνερ (18π., 5ριμπ.) μοιράζονται επί ίσοις όροις το βραβείο του MVP.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τίμαν (14π., 5ριμπ.) ήταν εκείνος που κράτησε τη Γερμανία στο πρώτο ημίχρονο ενώ τα τρίποντα του Ομπστ (13π., 3/4τρ.) τη βοήθησαν να «χτίσει» διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νούρκιτς «εξαφανίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας μόλις 4 πόντους και πολλά άστοχα σουτ, ενώ άφαντος ήταν ο Λάζιτς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 92% στις βολές των Γερμανών με 23/25, η διαφορά στα ριμπάουντ (42-33) και το μόλις 25% των Βόσνιων στα τρίποντα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Λόγω και του κόσμου φαινόταν ότι η Γερμανία έψαχνε ένα καλό πεντάλεπτο για να «τελειώσει» το ματς. Οπότε λίγο-πολύ ήταν ζήτημα χρόνου να το βρει. Όταν το βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να τελειώσει το ματς με συνοπτικές διαδικασίες. Μπορεί Σρούντερ και Βάγκνερ και νε ξεχώρισαν, αλλά ο Μούσα ήταν απολαυστικός.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-47, 70-58, 92-82