![παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/papagiann.jpg?itok=3qwJ-4L6)
![Γιώργος Παπαγιάννης](/sites/default/files/2022-08/papagiannis.png)
Γιώργος Παπαγιάννης
Ο Γιώργος Παπαγιάννης (1997, 26 ετών) αγωνίζεται στη Φενέρμπαχτσε στη θέση του σέντερ. Ξεκίνησε τη καριέρα του από το Περιστέρι και στη συνέχεια μεταγράφηκε στον Παναθηναϊκό. Το 2016 επελέγη στην 13η θέση (την υψηλότερη που έχει επιλεχθεί Έλληνας) του Draft του NBA, από τους Φοίνιξ Σανς, οι οποίοι αντάλλαξαν τα δικαιώματα του με τους Κινγκς. Από το 2016 έως το 2018, αγωνίστηκε με την ομάδα του Σακραμέντο αλλά και στη G-League με τους Ρίνο Μπίγκχορνς. Τελευταίος του σταθμός στο ΝΒΑ ήταν οι Τρέιλ Μπλέιζερς. Το 2018 επέστρεψε στον Παναθηναϊκό, ενώ το καλοκαίρι του 2023 μετακόμισε τη Φενέρμπαχτσε. Με το «τριφύλλι» έχει κατακτήσει τρία πρωταθλήματα Ελλάδας (2018, 2020, 2021), τέσσερα Κύπελλα Ελλάδας (2015, 2016, 2019, 2021) και ένα Σούπερ Καπ. Σε εθνικό επίπεδο ξεχωρίσει το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket Εφήβων (2015). Ατομικά, ήταν πρώτος στις τάπες και στα ριμπάουντ στην EuroLeague (2022), αλλά και μέλος της δεύτερης καλύτερης πεντάδας.
![παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/papagiann.jpg?itok=3qwJ-4L6)
Έδωσε... ρέστα η Μονακό στα social media: «Τι να τον κάνεις τον Γιάννη όταν έχεις τον Παπαγιάννη;»
![Παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/gsdlxxjxmaav_ej.jpg?itok=EtyXEoU2)
Το ευχαριστώ του Παπαγιάννη στη Φενέρμπαχτσε: «Ευγνώμων που μοιράστηκα αυτές τις στιγμές μαζί σας»
![O Παπαγιάννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2023-12/papagiannis.jpg?itok=T9NsIxxL)
![Ο Παπαγιάννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2023-10/papagiannis_1.jpg?itok=3wHAOJt0)
![Ο Παπαγιάννης της Φενέρμπαχτσε](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2023-11/papagiannis_1.jpg?itok=zU34tyuZ)
Εθνική: Πήδηξε πίστα κι «έφτιαξε» το καλοκαίρι μας!
Ο Αντώνης Καλκαβούρας στέκεται στα σημαντικά οφέλη που προκύπτουν από το ολυμπιακό εισιτήριο της «επίσημης αγαπημένης» αλλα και στην συνεισφορά του Σπανούλη, ενώ οφείλει να υπογραμμίσει την πολύ μεθοδική δουλειά που γίνεται στην ομοσπονδία γύρω από το οικοδόμημα της «επίσημης αγαπημένης».
- 9
![Αντώνης Καλκαβούρας](/sites/default/files/styles/card_thumbnail/public/2022-04/kalkavouras2_0.png?itok=N8yAHmfi)
Παπαγιάννης: «Πήγα στη Μονακό λόγω και του Καλάθη, αγαπάει πολύ την Εθνική»
- 8
![Παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/papagiannis_intime1_0.jpg?itok=gxlajLR0)
Το σόου του Παπαγιάννη από το τρίποντο στο ημίχρονο με την Κροατία
![Παπαγιάννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/papagiannis_eurokinissi_0.jpg?itok=3rfzLC9Q)
![Ο Παπαγιάννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2023-10/papagiannis_1.jpg?itok=3wHAOJt0)
Παπαγιάννης: «Υπάρχει πολλή διάθεση στην ομάδα αλλά ας μην προτρέχουμε»
![Παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-07/papagiannis.jpg?itok=mMIqnN61)
Παπαγιάννης: «Πρώτος στόχος να μπούμε με το δεξί στο Προολυμπιακό Τουρνουά»
- 1
![Γιώργος Παπαγιάννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-02/papagiannis_4.jpg?itok=QUbqv6y4)
![Ο Γιώργος Παπαγιάννης με τον Τολιόπουλο στην Εθνική](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-06/papagiannis_toliopoulos_intime.jpg?itok=smgVpkkd)
Εθνική Ελλάδας: Η εξήγηση για τα τρίποντα, οι πεντάδες που σουτάρουν όλοι και η ένταση της άμυνας!
Ο Αντώνης Καλκαβούρας δεν περίμενε τόσο μεγάλη συνέπεια (σε δύο νευραλγικούς τομείς) από μία προσπάθεια δέκα ημερών, χαίρεται για την ενότητα που παρουσιάζουν οι διεθνείς στο παρκέ αλλά βρίσκεται στο σκοτάδι για το πως θα είναι η «επίσημη αγαπημένη» με την προσθήκη του Γιάννη.
- 1
![Αντώνης Καλκαβούρας](/sites/default/files/styles/card_thumbnail/public/2022-04/kalkavouras2_0.png?itok=N8yAHmfi)
![ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-06/papagiannis.jpg?itok=jspvOftp)
![Παπαγιαννης](/sites/default/files/styles/article_image_right_desktop/public/2024-06/papagiannis_eurokinissi.jpg?itok=IwVV6_Pj)