Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 77-65: Ετοιμάζει ταξίδι στο Βελιγράδι για να υπερασπιστεί το στέμμα της (vid)

Η Αναντολού Εφές με ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε να νικήσει δύσκολα την αξιόμαχη Αρμάνι με 77-65 και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης (2-1) για το Final 4 του Βελιγραδίου.

Η νίκη της Εφές απέναντι στην Αρμάνι με την οποία έκανε το «ματς μπολ» πρόκρισης για το Final 4 του Βελιγραδίου, μόνο... εύκολη υπόθεση δεν ήταν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν! Η διαφορά των +12 πόντων δεν αποτυπώνει όλα όσα συνέβησαν στην Κωνσταντινούπολη για το Game 3 της σειράς και το 2-1 της τουρκικής ομάδας.

Αν και έπαιζε χωρίς τους Ντιλέινι και Μέλι, αν και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αγωνίστηκε με ένεση μετά το διάστρεμμα, αν και ο Ντατόμε δεν ήταν καθόλου... έτοιμος για ένα τέτοιο ματς, η Αρμάνι μπόρεσε να ανησυχήσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης και να επιστρέψει στο παιχνίδι τη στιγμή που είχε βρεθεί στο -14 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Μάλιστα προηγήθηκε και με 63-61 στο 35' ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο «μίλησε» η προσωπικότητα των Λάρκιν (16π., 5ασ., 4ριμπ.) και Μίτσιτς (20π., 5ασ.) οι οποίοι, έχοντας και την αμέριστη βοήθεια του Πλάις (17π., 5ριμπ., 2ασ., 2κλ.) οδήγησαν την Εφές σε σερί 11-0 για το προβάδισμα πρόκρισης στο Final 4.

Το ματς

Αν και το παιχνίδι πήγε να... ξεκινήσει όπως ακριβώς και τα δύο προηγούμενα ματς της σειράς, στη συνέχεια τον πρώτο λόγο πήραν οι... επιθέσεις. Μίτσιτς και Πλάις ήταν εκείνοι που πήραν από το χέρι την Αναντολού Εφές και μετά το αρχικό 7-11 της Αρμάνι Μιλάνο με τον... τραυματία Σέρχιο Ροντρίγκεθ να κάνει την διαφορά, η πλάστιγγα έγειρε στη μεριά τον γηπεδούχων. Με σερί 14-0 (!!) η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 21-11 ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι έως και το τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Χαρακτηριστικό στατιστικό τα 8/10 δίποντα της Αναντολού σε αυτό το διάστημα ενώ η Αρμάνι είχε μόλις 3/10 τρίποντα. Και αυτά στο... τέλος του δεκαλέπτου δια χειρός Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος έδωσε λύσεις για την ομάδα του ερχόμενος από τον πάγκο.

Μάλιστα η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να πλησιάσει και στη μία κατοχή (29-26 στο 13') χωρίς ωστόσο -αν και είχε τις ευκαιρίες- να φέρει το ματς στα ίσια ή να μειώσει στον πόντο. Ένα «γκολ φάουλ» του Σίνγκλετον και ένα αντιαθλητικό υπέρ του Άντερσον έφεραν εκ νέου την Εφές σε θέση ισχύος καθώς έστειλε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +14 (42-28). Με ένα 7-0 η Αρμάνι μείωσε σε 42-35 στο ημίχρονο με τους Μίτσιτς (11π., 4/5δίπ., 1/4τρ.) και Πλάις (11π., 2/3δίπ., 2/3τρίπ., 1/1β.) να είχαν τον α' πρωταγωνιστικό ρόλο καθώς ο Λάρκιν είχε 2 πόντους με 0/2 εντός παιδιάς.

Δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Η Εφές έφτανε σε διψήφια διαφορά (47-37 στο 23') αλλά η Αρμάνι έβρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς (49-45 στο 25'). Μάλιστα η αντεπίθεση της ιταλικής ομάδας ξεκίνησε από την άμυνά της ενώ στην επίθεση άρχισε να βρίσκει λύσεις από τη στιγμή που άρχισαν να ευστοχούν οι παίκτες του Μεσίνα στα μακρινά σουτ. Μάλιστα λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (59-56) η Αρμάνι είχε μειώσει και στον πόντο (57-56) έχοντας βρει λύσεις από τους Χολ (13π., 4ασ., 2ριμπ.) και Γκραντ (11π., 1/1δίπ., 3/3τρ.) ενώ η Εφές μετρούσε έως εκείνο το σημείο 12 λάθη και μόλις 6/18 τρίποντα.

Αίμα και... άμμος ήταν το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Sinan Erdem Dome» καθώς η Αρμάνι έβγαλε σε έντονο βαθμό το «refuse to lose» φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι. Χάρη στην ενέργεια και την άμυνά της κατάφερε να προηγηθεί με 61-63 στο 35'! Όλα έδειχναν ότι θα... έπεφταν κορμιά έως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά... η τριάδα Πλάις, Μίτσιτς και Λάρκιν είχε αντίθετη άποψη. Αν και έως εκείνη τη στιγμή τα είχαν βρει σκούρα από την άμυνα της ιταλικής ομάδας, είχαν... κρατήσει το καλύτερο για το τέλος! Με σερί 11-0 φρόντισαν να ρίξουν τους τίτλους τέλους του αγώνα και να οδηγήσουν την Εφές στο 2-1.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου η Εφές πραγματοποίησε σερί 11-0 με το οποίο μετέτρεψε το -2 (61-63) σε +9 (72-63) «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης.

MVP: Σε διάρκεια στο παιχνίδι ήταν ο Τιμπόρ Πλάις έχοντας 17 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 25 λεπτά. Όμως ο Μίτσιτς είχε «ηγετική» παρουσία με 20 πόντους (7/8δίπ., 2/8τρ.), 5 τελικές πάσες και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σέιν Λάρκιν μπορεί να ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα και δη στην τελευταία περίοδο, έκανε... αυτό που ξέρει καλύτερα!

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ρίτσι περισσότερο... κακό έκανε στην ομάδα του όσο ήταν στο παρκέ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γεγονός ότι η Εφές έφτασε στο +14 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (42-28 στο 18') και ο Λάρκιν είχε μόλις 2 πόντους με βολές και χωρίς να είχε βρει στόχο εντός παιδιάς!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 20/25 δίποντα της Εφές και το ποσοστό του 80%! Πραγματικό απίθανο στατιστικό!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Όπως κύλησε το ματς, το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και η ομάδα που θα ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος θα έφτανε στη νίκη. Αυτή ήταν η Εφές και αυτό διότι είχε τους παίκτες με τη προσωπικότητα προκειμένου να τα καταφέρει. Παρόλα αυτά η Αρμάνι είναι άξια συγχαρητηρίων που έφτασε το ματς σε αυτό το σημείο, τόσο λόγω των απουσιών της, όσο και επειδή είχε βρεθεί και στο -14.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 1-2

Game 1: Αρμάνι - Εφές 48-64
Game 2: Αρμάνι - Εφές 73-66

Game 3: Εφές - Αρμάνι 77-65
Game 4: Εφές - Αρμάνι 28/4
Game 5: Αρμάνι - Εφές (δεν έχει οριστεί ακόμη)*