Μπασκόνια - Εφές 101-111: Με το μαχαίρι στα δόντια πριν από τα playoffs! (vid)

Ο Σέιν Λάρκιν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 2 πόντους (1/3 σουτ) όμως ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους και 6/9 τρίποντα για την Αναντολού Εφές που επικράτησε της Μπασκόνια με 101-111 στην παράταση και έχει στα χέρια της το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Η Μπασκόνια... έπαιζε τη ζωή της στη Fernando Buesa Arena κόντρα στην Εφές, διεκδικώντας μέχρι τέλους την πρόκριση στα προημιτελικά όμως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέρασε νικηφόρα από τη Βιτόρια χάρη στον συγκλονιστικό Σέιν Λάρκιν! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 1/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όμως ήταν ασταμάτητος στη συνέχεια και σφράγισε το σπουδαίο διπλό κόντρα στην Μπασκόνια που πάλεψε όσο άντεξε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το δίδυμο των Σερτάκ Σανλί, Κρούνοσλαβ Σιμόν κουβάλησε επιθετικά την Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε με 13-20 στο 8:18, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 19-22. Σε αυτό το διάστημα η Μπασκόνια επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/7 τρίπ.) κόντρα στην Εφές που μέτρησε 8/8 βολές. Ακολούθως, ο Βασίλιε Μίτσιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας για το 21-31 ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-46, σουτάροντας με 78% στο δίποντο (11/14). Στη συνέχεια ο Σέιν Λάρκιν άρχισε να... ρολάρει, η Μπασκόνια πίεσε όμως η Αναντολού Εφές διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (61-65, 30').

Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Λάρκιν έκαναν το 65-71 στο 32:05, οι Βάσκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Γκιεντράιτις (78-76) ενώ ο Πολονάρα ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 83-82 στο 38'! Ο Πιέρια Χένρι με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 85-82 όμως ο Λάρκιν με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα κι εν συνεχεία ευστόχησε ξανά πίσω από τα 6μ.75 για το 87-88 στα 50.2"! Ο Χένρι αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και ακολούθως οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι του Μοερμάν για το 87-90 στα 18.7". Ο Πολονάρα μείωσε σε 89-90, ο Μίτσιτς έκανε το 89-92 με 2/2 βολές στα 8" και ο Βιλντόζα με τρίποντο από την κορυφή έστειλε το ματς στην παράταση! Εκεί οι Τούρκοι είχαν καλύτερες επιλογές, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά όταν ο Λάρκιν έκανε το 96-106 κι επικράτησαν με 101-111.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 44.4% στο τρίποντο (16/36), είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και καλύτερες επιλογές στην παράταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν μέτρησε 30 πόντους με 4/5 δίποντα, 4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 5 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 35:33

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αντριέν Μοερμάν είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 21.51.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φολ έμεινε στο παρκέ 6:04 έχοντας 1/4 δίποντα και 1 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Εφές στα πρώτα λεπτά της παράτασης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τις κακές επιλογές στην παράταση, η Εφές τα «νεκρά» διαστήματα,

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92 κ.α., 101-111.