ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάγερν 66-69: «Διπλό» πρόκρισης (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μπάγερν (14-9) νίκησε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ (16-7) με 66-69 και εδραιώθηκε στις θέσεις της «οκτάδας».

Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Μάικ Τζέιμς, «γύρισε» το παιχνίδι από το -10 (60-50, 30') και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 66-69.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετά αμφίρροπο. Η απουσία του Μάικ Τζέιμς δημιούργησε ευκαιρίες για τη Μπάγερν, αλλά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ξεκίνησε φουριόζος με 14 πόντους εκ των οποίων οι τρεις ήρθαν από σουτ πίσω από τα 6.75.

Ο τραυματισμός του Σέρβου σέντερ στον αριστερό του ώμο τον υποχρέωσε να γίνει αλλαγή, η ΤΣΣΚΑ έχασε τον βασικό της πόλο στο σκοράρισμα και οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν όχι μόνο μείωσε στο σκορ, αλλά προσπέρασε με 36-40 (19').

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε στο παρκέ, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Χίλιαρντ αφού με δικά του καλάθια και διαδοχικά τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (54-50, 27'). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και διεύρυναν το σερί τους στο 12-0 με καλάθι και φάουλ του Σενγκέλια (60-50, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν σε αστοχία και λάθη. Η Μπάγερν δέχτηκε μόλις δύο πόντους και με απλό μπάσκετ στην μπροστινή πλευρά προσπέρασε με 62-63 (38'). Η ομάδα του Ιτούδη αδυνατούσε να σκοράρει κι έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 7', με τον Χάκετ να λύνει τον γόρδιο δεσμό όμως ο Σίλι με τρίποντο έκανε το 64-66 (39'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα μίλησαν οι άμυνες και τελικά η γερμανική ομάδα πήρε σπουδαίο «διπλό».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν έμεινε ψύχραιμη κι έπαιξε σπουδαία άμυνα στην τελευταία περίοδο αφού δέχτηκε μόλις 6 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ έκανε έξι περισσότερα λάθη (16-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόλντγουιν πρόσφερε 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πολύ καλός και ο Σίλι με 17 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε τραγικό βράδυ ο Στρέλνιεκς με 0/2 σουτ και -4 στο ranking.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρέινολντς βοήθησε τη Μπάγερν με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκιστ έκανε λάθος, αλλά στη συνέχεια αλλοίωσε την προσπάθεια του Χίλιαρντ και παρέμεινε το 66-68. Ο Σίλι με 1/2 βολέ το μετέτρεψε σε 66-69 και το τρίποντο του Χίλιαρντ από το κέντρο δε βρήκε στόχο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ την επιθετική της λειτουργία στην τελευταία περίοδο. Η Μπάγερν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό καλάθι του Τόκο Σενγκέλια νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69