Μπαρτσελόνα – Χίμκι 87-74: Αφεντικό από την αρχή ως το τέλος

Η Μπαρτσελόνα έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στο Palau Blaugrana, είχε τον έλεγχο ως το φινάλε και επικράτησε της Χίμκι με σκορ 87-74.

Οι Καταλανοί ξεπέρασαν το εμπόδιο της Χίμκι στη Βαρκελώνης, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Μίροτιτς (24π.) και Χίγκινς (20π.) κουβάλησαν επιθετικά τους νικητές ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 1 πόντο και 12 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau και προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κόρι Χίγκινς έκανε το 27-17 στο 7:03 ενώ ο Νικ Καλάθης είχε μοιράσει ήδη 7 ασίστ! Οι Καταλανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 32-25, επίδοση που συνιστά ρεκόρ για φέτος στην EuroLeague. Η Χίμκι προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια μειώνοντας σε 34-32 με τον Αλεξέι Σβεντ ωστόσο η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-41 με τις βολές του Άλεξ Αμπρίνες.

Στη συνέχεια, ο εντυπωσιακός Νίκολα Μίροτιτς σκόραρε για το 58-48 στο 26:05 φτάνοντας τους 20 πόντους με 6/7 δίποντα σε αυτό το διάστημα και ακολούθως ο πρώην NBAer ανέβασε τη διαφορά στο +16, κάνοντας το 69-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν χτίσει διαφορά ασφαλείας όμως τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Σβεντ (22π.) έκαναν το 82-72 στα 2:07 για το φινάλε, υποχρεώνοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει timeout. Εν τέλει η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 87-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 50% στο δίποντο (15/30) και 66.7% στο τρίποντο (10/15), μοιράζοντας 26 ασίστ αντί 17 της Χίμκι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Νίκολα Μίροτιτς (24π.) και Κόρι Χίγκινς (20π.) ηγήθηκαν επιθετικά των νικητών ενώ ο Νικ Καλάθης μοίρασε τις 12 από τις 26 ασίστ της Μπαρτσελόνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιόνας Γιερέμπκο είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ σε 22:41!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρ Οριόλα βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 10 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των Καταλανών στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 32-25, 51-41, 69-53, 87-74.