Χίμκι - Ζάλγκιρις 70-84: Το 2/2 οι Λιθουανοί κόντρα στη... μισή Χίμκι!

Η... αποδεκατισμένη από κορονοϊό και τραυματισμούς Χίμκι παρατάχθηκε με οκτώ παίκτες κόντρα στη Ζαλγκίρις (έπαιξαν οι επτά) κι εν τέλει ηττήθηκε από τους Λιθουανούς με 70-84.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τη Ζαλγκίρις με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της EuroLeague, η Χίμκι ενημέρωσε επισήμως πως δεν επρόκειτο να αγωνιστούν λόγω τραυματισμών και κορονοϊού οι Σβεντ, Μονρό, Μίκι, Τίμα, Γιόβιτς, Βορόνοβ, Μπαράσκοφ και ο ΜακΚόλουμ που δεν μπορεί να ταξιδέψει στη Μόσχα.

Ο Ρίμας Κουρτινάιτις είχε στη διάθεση του τους Καράσεφ, Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ, Μόνια, Οντικόνοφ, Μπούκερ, Γερέμπκο ενώ ο Μπέρτανς δεν αγωνίστηκε, με αποτέλεσμα ο κόουτς της Χίμκι να υπολογίζει σε rotation επτά παικτών! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-17 κι εν τέλει παραδόθηκαν στη Ζαλγκίρις που ανέβηκε στο 2-0 στην κατάταξη, αφήνοντας τους Ρώσους στο 0-2.

Ο αγώνας

Η Χίμκι προηγήθηκε με 9-2 στο 5' με τον Γερέμπκο, ο οποίος ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Arena Mytishchi, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (26-17) στο 11:41 και φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/6 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το 15:15, όταν ο Τόμας Ουόλκαπ ισοφάρισε σε 28-28 και στη συνέχεια ο Στιβ Βαστούρια ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 32-41 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 32-43 και ακολούθως σκόραρε για το +20 (34-54, 23:11). Η Ζαλγκίρις είχε περισσότερες λύσεις και διατηρούσε σταθερά προβάδισμα ασφαλείας ενώ η Χίμκι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 65-73 με τον Ζάιτσεφ στα 3:42 για το φινάλε. Τελικά η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πανηγύρισε το δεύτερο «διπλό» έπειτα από τη νίκη επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα, επικρατώντας με σκορ 70-84.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε απέναντί της έναν αντίπαλο με οκτώ διαθέσιμους παίκτες, χρησιμοποιώντας τους επτά. Λογικό κι επόμενο, λοιπόν να έχει περισσότερες λύσεις, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 43.3% στο τρίποντο (13/30).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ έκανε πολύ καλή εμφάνισγη με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο στα 28:57 που έμεινε στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 21 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σεργκέι Καράσεφ έμεινε στο 1/7 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις έδωσε λύσεις με το μακρινό σουτ, έχοντας 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Ζαλγκίρις άρχισε να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι δεν έχει να κρατήσει τίποτα, η Ζαλγκίρις την απόδοση της στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-41, 48-67, 70-84.