Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 67-68: Αδέξιος στην πρεμιέρα

Ο Ολυμπιακός απώλεσε διαφορά 11 πόντων στο 30' και με πολλά λάθη και βιαστικές επιλογές ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 67-68.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε πως θα έφτανε σε νίκη στην πρεμιέρα της σεζόν (58-47, 30’), αλλά στην τελευταία περίοδο παρουσιάστηκε αδέξιος και ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 67-68.

Οι Πειραιώτες έκαναν διαγωνισμό βιαστικών επιλογών στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο τέλος το «πλήρωσαν».

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η πεντάδα με Σλούκα, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν Σαρλ και Έλις έκανε εξαιρετική δουλειά στο πίσω μέρος του παρκέ ενώ στην επίθεση οι συνεργασίες Σλούκα, Χάρισον και Ζαν Σαρλ έκαναν το 10-3 (5’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν συνεχόμενα λάθη και με τον Λεκαβίτσιους προσπέρασαν με 10-11 (7’). Η παρουσία του Γιοκουμπάιτις έδωσε ταχύτητα στην ομάδα του Κάουνας η οποία με σκορ στον αιφνιδιασμό βρέθηκε στο +8 (15-23, 10’).

Στην δεύτερη περίοδο το δίδυμο των Σπανούλη και Τζέννκινς διόρθωσαν κάποια πράγματα στην επίθεση και κυρίως στην δημιουργία αφού με συνεχόμενες ασίστ των δυο τους, σκόραραν Πρίντεζης και Μάρτιν για να ισοφαρίσουν σε 29-29 (16’). Ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει καλύτερο ρυθμό μέσα από την άμυνά του και ο Μάρτιν με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 37-34 (19’).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάπως… μουδιασμένο και για τις δύο ομάδες. Πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές έδωσαν το δικαίωμα στον Λοβέρν να ισοφαρίσει, όμως αμέσως με τρίποντο ο Σλούκας επανέφερε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (44-41, 26’). Με τον «ερυθρόλευκο» γκαρντ να μοιράζει ασίστ, Μάρτιν και Βεζένκοβ ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους (52-41, 27’) με 11-0 σερί.

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα από Μιλάκνις και Γκριγκόνις πλησίασαν σε 62-57 (35’) και θα μπορούσαν να είχαν πλησιάσει και περισσότερο αλλά Μάρτιν και Τζένκινς δεν άφηναν να περάσει τίποτα. Η επιθετική δυστοκία των παικτών του Μπαρτζώκα συνεχίστηκε όμως και ο Λοβέρν μείωσε ακόμη περισσότερο (62-60, 37’). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ο Ολυμπιακός αστοχούσε σε συνεχόμενα τρίποντα και δεν έβρισκε τον δρόμο προς το λιθουανικό καλάθι. Σε εκείνο το σημείο ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ «ξεκόλλησε» την ομάδα (67-63, 39’), αλλά ο Ουόκαπ μείωσε στον πόντο.

Σπανούλης και Σλούκας αστόχησαν στη συνέχεια και ο Γιοκουμπάιτις με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-68 αφού στα 3.5’’ δεν πρόλαβε καν να σουτάρει ο Σλούκας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις δεν παράτησε το ματς όταν βρέθηκε στο -11, έμεινε ψύχραιμη από την γραμμή των βολών και βελτίωσε την άμυνά της στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόκας Γικουμπάιτις είχε 12 πόντους , 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος καθώς επίσης και την ψυχραιμία στο τέλος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε ο Κώστας Παπανικολάου με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ σε 14:37.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ έκανε το 67-63, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουόκαπ ευστόχησε σε τρίποντο.

Στο τέλος οι 2/2 βολές του Γιοκουμπάιτις έκριναν το παιχνίδι αφού δεν εκδήλωσε καν επίθεση στο τέλος η ομάδα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το τραγικό τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Παπανικολάου στον Γουόκαπ σε προσπάθεια για lay up.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68