Μπασκόνια-Βιλερμπάν 94-80: One ΜακΙντάιρ show! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια (14-12) ξεπέρασε το εμπόδιο της Βιλερμπάν (5-21), επικρατώντας με 94-80 και έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ που έκανε triple-double και ρεκόρ ασίστ!

Η Μπασκόνια επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στη Βιλερμπάν στη Fernando Buesa Arena, επικρατώντας με 94-80 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 14-12, παραμένοντας στις θέσεις που οδηγούν στο Play-In της EuroLeague.

Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας διψήφιες διαφορές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην ουραγό Βιλερμπάν που έπεσε στο 5-21 ενώ ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ σμπαράλιασε την στατιστική, κάνοντας triple-double με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 20 ασίστ.

Επίσης, οι 20 ασίστ συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague.

Το ματς

Ο Ντάνι Ντίεθ κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στη Βιλερμπάν (23-20, 10'), σημειώνοντας τους 8 πόντους των Βάσκων σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σούταρε 5/8 τρίποντα (62.5%) και μοίρασε οκτώ ασίστ για μόλις δυο λάθη απέναντι στους Γάλλους που ήταν άστοχοι πίσω από τα 6μ.75 (0/4 τρίπ.) και στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Μάικ Σκοτ, Πάρις Λι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 29-19 στη δεύτερη περίοδο με μπροστάρη τον Βάνια Μαρίνκοβιτς για το 52-39 του ημιχρόνου στη Fernando Buesa Arena. Στο μεταξύ, ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ είχε μοιράσει τις 12 από τις 17 ασίστ της Μπασκόνια στο ημίχρονο!

Μάλιστα ο Μάρκους Χάουαρντ σκόραρε για το +14 των γηπεδούχω, κάνοντας το 64-50 στο 30', διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές ως το τέλος της τρίτης περιόδου (71-61). Εν τέλει, η Μπασκόνια έφτασε στη νίκη με 94-80 μέσα σε αποθέωση για τον ΜακΙντάιρ που πλέον είναι ο παίκτης με τις περισσότερες ασίστ σε έναν αγώνα στην ιστορία της EuroLeague, συνδυάζοντας το ρεκόρ με triple-double.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 52-39, 71-61, 94-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Βάσκοι «καθάρισαν» τη Βιλερμπάν με ασύλληπτο ΜακΙντάιρ και σουτάροντας με 45.2% πίσω από τα 6μ.75, τελειώνοντας τον αγώνα με 14/31 τρίποντα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ που έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της EuroLeague με triple-double, κάνοντας παράλληλα ρεκόρ στις ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό έμεινε στους 2 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς (1/3 δίπ., 0/3 τρίπ.).

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ζοφρί Λοβέρν έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρκους Χάουαρντ σημείωσε 18 πόντους με 3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές και ο Ματ Κοστέλο πρόσθεσε 14 πόντους - 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 20 ασίστ του ΜακΙντάιρ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ A' ΓΥΡΟ: Η Μπασκόνια επικράτησε με 81-88 στην έδρα της Βιλερμπάν για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπανταλόνα (11/2) για την 22η αγωνιστική της Liga Endesa και η Βιλερμπάν φιλοξενεί την Μπουργκ (11/2) για την 23η αγωνιστική της γαλλικής λίγκας.