Εφές - Βίρτους 86-67: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είναι εδώ

Η Εφές επικράτησε εύκολα της Βίρτους με 86-67 και συνεχίζει να... μάχεται για την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs.

Δεν... σταματά να παλεύει για τα playoffs η πρωταθλήτρια Ευρώπης παρόλο που οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ της. Η Εφές κατάφερε να φτάσει πολύ άνετα στο ροζ φύλλο αγώνα (86-67) κόντρα στη Βίρτους και να ανέβει στο 16-16. Στην 8η θέση η Μπασκόνια με ρεκόρ 16-15, ενώ και η Ζάλγκιρις με το ίδιο ρεκόρ είναι 9η.

Για τους νικητές ο Ζίζιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, ενώ 13 πόντους με 11 ριμπάουντ είχε ο Μπράιαντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μάνιον είχε 17 πόντους.

Στις 23 Μάρτη ο Εργκίν Αταμάν είχε δηλώσει: «Δεν θα μπούμε στα play-offs, καλή τύχη στις άλλες ομάδες». Φαίνεται πως αυτή η ατάκα λειτούργησε θετικά και... ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι είναι... ζωντανοί στη διεκδίκηση της 8ης θέσης.

Επόμενη αγωνιστική για την Εφές (6 Απρίλη) το ντέρμπι της Τουρκίας με τη Φενέρ στην έδρα της ομάδας του Ιτούδη. Η Εφές ρίχνει... ματιές και στο αυριανό ματς της Φενέρ με τη Μπασκόνια και θέλει νίκη των Τούρκων.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, με τον Μίκι να κάνει το 8-9 στο 7'. Ο Ζίζιτς έκανε το 13-11 στο 9' για να ισοφαρίσει ο Μπακό για το 13-13.

O Eμπαγιέ έκανε το 24-15 με τρίποντο στο 13', δίνοντας αέρα στην ομάδα του Αταμάν. Ο Σενγκέλια μείωσε σε 26-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μπομπουά έκανε το 33-22, με τον Λούντμπεργκ να μειώνει σε 36-27 στο ημίχρονο. Η Βίρτους είχε 2/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Η Εφές συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και ο Μίτσιτς έγραψε το 44-29 στο 25'. Ο Ζίζιτς με ωραίο hook έκανε το 53-36 στο 27'. Ο Μάνιον έκανε το 57-38, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τον κορυφαίο της αναμέτρησης, Ζίζιτς να κάνει το 76-50, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η Εφές έκανε το καθήκον και πλέον έχει δύο μεγάλα ματς που πρέπει να πάρει για να εξαντλήσει τις πιθανοτητες για πρόκριση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-27, 60-38, 86-67

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Εφές έτρεξε επιμέρους 24-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε 25/34 δίποντα

Ο MVP: Ο Ζίζιτς τελείωσε το ματς με 24 πόντους (11/13 δίποντα) και 6 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μπράιαντ έκανε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μπομπουά είχε 10 με 6 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Λούντμπεργκ είχε μόλις 3 πόντους με 1/5 σουτ και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11/13 δίποντα του Ζίζιτς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε επικρατήσει με 85-80 και μέσα στην Ιταλία.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφές πήρε μια σημαντική νίκη και συνεχίζει να μάχεται για τα playoffs και την 8η θέση.