Ρεάλ-Μπασκόνια 81-85: Ο Κοστέλο ξέρανε τη «Βασίλισσα» με τρίποντο στο φινάλε (vid)

Ο Ματ Κοστέλο το πήρε πάνω του στην τελευταία επίθεση της Μπασκόνια κόντρα στη Ρεάλ, σκοράροντας τρίποντο από την κορυφή, κερδίζοντας φάουλ και κάνοντας το 81-85 των Βάσκων που παραμένουν αήττητοι στις φετινές αναμετρήσεις με τους Μαδριλένους.

Ο προπονητής της Ρεάλ, Τσους Ματέο ξεστόμισε τη μεγάλη κουβέντα την παραμονή του αγώνα με τους Βάσκους, εξηγώντας πως «η Μπασκόνια είναι ένας γενναίος ταύρος που πρέπει να τα βάλουμε μαζί του».

Υπενθύμισε, μάλιστα πως η Ρεάλ δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στις φετινές αναμετρήσεις με την Μπασκόνια που έδωσε συνέχεια στο σερί της, επικρατώντας με 81-85 στη Μαδρίτη και κάνοντας το 3/3 κόντρα στη «Βασίλισσα» στην EuroLeague και την ισπανική λίγκα.

Η ομάδα του Τζουάν Πενιαρόγια ολοκλήρωσε το comeback στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο Ματ Κοστέλο σκόραρε τρίποντο στο 0.1", κέρδισε φάουλ από τον Ρούντι Φερνάντεθ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τη γραμμή των βολών για την Μπασκόνια που παραμένει σε τροχιά playoffs.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα του Τσους Ματέο προηγήθηκε με 22-17, έχοντας 3/4 τρίποντα, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Όσον αφορά την Μπασκόνια, προσπάθησε να χτυπήσει στη ρακέτα με τον Μάικ Κότσαρ (8π., 4/6 δίπ.), βρίσκοντας παράλληλα λύσεις στην επίθεση με τον Ντάριους Τόμπσον (6π., 3/3 δίπ.).

Οι Βάσκοι πήραν το προβάδισμα με το τρίποντο του Ματ Κοστέλο, κάνοντας το 28-29 στο 14' ενώ ο Μαξ Χάιντεγκερ σκόραρε για το +6 των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το 32-38 στα 3:16 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο WiZink Center. Πάντως η Ρεάλ είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-40, συνεχίζοντας να σκοράρει με καλά ποσοστά στο τρίποντο.

Ακολούθως, ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε το 47-44 όμως η Μπασκόνια απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε με 47-52 χάρη στο καλάθι του Βάνια Μαρίνκοβιτς. Η Ρεάλ πίεσε και ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα με το τρίποντο του Ντζάναν Μούσα (60-59, 28') ενώ ο Έντι Ταβάρες έκανε το 65-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Βάσκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, ισοφαρίζοντας σε 79-79 με τα back-to-back τρίποντα των Κοστέλο και Χάουαρντ στο 1:37 για το φινάλε!

O Γκάμπριελ Ντεκ ευστόχησε για το 81-79 ενώ ο Κοστέλο έφερε το ματς στα ίσα στα 36". Ο Ταβάρες αστόχησε και ο Κοστέλο πέτυχε το νικητήριο τρίποντο της Μπασκόνια στο 0.1", σκοράροντας από την κορυφή για το 81-84, κερδίζοντας φάουλ και κάνοντας το τελικό 81-85 από τη γραμμή των βολών!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-40, 65-62, 81-85.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Ματ Κοστέλο έβαλε το μεγάλο σουτ για την Μπασκόνια που διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στις αναμετρήσεις με τη Ρεάλ.

ΟΙ MVPs: Ο Ντάριους Τόμπσον σημείωσε 18 πόντους με 3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 14 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Όσον αφορά τον Κοστέλο, τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 5/8 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικ Κότσαρ βοήθησε την Μπασκόνια με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Φαμπιάν Κοζέρ έμεινε στον 1 πόντο με 1/2 βολές, 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο και 1 λάθος σε 8'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Μπασκόνια ευστόχησε σε 16 τρίποντα και 14 δίποντα.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: H Μπασκόνια είχε επικρατήσει στη Βιτόρια με 92-86.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Βάσκοι έκαναν τεράστιο βήμα για την πρόκρισή τους στα playoffs με τη νίκη επί της Ρεάλ.