Φενέρμπαχτσε-Άλμπα 101-86: Ζήτημα ανωτερότητας

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε (14-9) επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Άλμπα (6-17), ανεβάζοντας την απόδοσή της στο β' ημίχρονο και επικρατώντας με 101-86.

Η Άλμπα ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο στην Ulker Sports Arena ωστόσο η Φενέρμπαχτσε πάτησε το πόδι στο γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 24-14 σε αυτό το διάστημα, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

Ο αγώνας

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ κουβάλησε επιθετικά τη Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά του ματς με την Άλμπα Βερολίνου, σκοράροντας για το 19-12 στο 5' και φτάνοντας τους 9 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Νικ Καλάθης έκανε το 21-12 ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 31-27, σημειώνοντας 4/9 τρίποντα και κατεβάζοντας 6 επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στην Άλμπα που μάζεψε τη διαφορά με τον Λάμερς.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως ο Γκούντουριτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 55-45 στο 19'. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 57-47 για τη Φενέρμπαχτσε που συνέχισε να σκοράρει με καλά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 και είχε τους Μότλεϊ, Χέιζ-Ντέιβις και Γκούντουριτς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ακολούθως, η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις για τη Φενέρ που άρχισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-4 για το 68-51 με τον Μότλεϊ ενώ ο Κάρσεν Έντουαρντς σκόραρε για το +20, κάνοντας το 79-59 από τη γραμμή των βολών στο 28'!

Η αντίδραση της Άλμπα δεν ήλθε ποτέ και η Φενέρ έφτασε στην άνετη νίκη με 101-86.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στο ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε στις αρχές της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε να χτίζει διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

ΟΙ MVPs: Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις γέμισε τη στατιστική του, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίσ και 3 κλεψίματα.

Όσον αφορά τον Τζόναθαν Μότλεϊ, είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Λουκ Σίκμα είχε μεν 7 ασίστ όμως έμεινε στον 1 πόντο με 1/2 βολές σε 11'

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρμπαχτσε.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με 75-104 στο Βερολίνο, κάνοντας το 2/2 στις εφετινές αναμετρήσεις με την Άλμπα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρμπαχτσε δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στην Άλμπα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.