Εφές - Μπαρτσελόνα 96-86: Πήρε... ανάσα με Μίτσιτς-Κλάιμπερν (vid)

Νίκος Καρφής
H Eφές έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη, αφου με κορυφαίους Μίτσιτς και Κλάιμπερν επικράτησε της Μπαρτσελόνα (96-86) και ανέβηκε στο 3-5 στη Euroleague.

Ήθελε πολύ τη νίκη η Εφές μετά το κακό της ξεκίνημα στη Euroleague και την πήρε. Η ομάδα του Αταμάν επικράτησε με 96-86 της Μπαρτσελόνα και έτσι ανέβηκε στο 3-5. Στον αντίποδα οι Καταλανοί έπεσαν στο 5-3 στη βαθμολογία.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Μίτσιτς και Κλάιμπερν. Ο πρώτος είχε 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο δεύτερος μέτρησε 24 πόντους με 6 ριμπάουντ. από την πλευρά της ομάδας του Γιασικεβίτσιους ο Λαπροβίτολα το πάλεψε πολύ, αφού σταμάτησε στους 28 πόντους με 5/8 τρίποντα, αλλά δεν έφτανε.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου είχαμε και ένα επεισόδιο ανάμεσα στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και τον Νίκολα Κάλινιτς και αυτό έγινε η αφορμή για τον Λιθουανό τεχνικό να δείξει τον δρόμο των αποδυτηρίων στον παίκτη του.

Το ματς

H Mπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 8-13 χάρη στον Σανλί. Η Εφές αντιμετώπισε προβλήματα σε επίθεση και άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γιοκουμπάιτις να γράφει το 13-20 στο 9'.

Ο Μπαγιε με τρίποντο μείωσε στον πόντο (24-25) στο 12', ενώ με τον Μπράιαντ η ομάδα του Αταμάν πέρασε και μπροστά για το 30-29. Ο Μπαγιέ συνέχισε να πυροβολεί για το 38-36 της Εφές στο 18'. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (45-41) του ημιχρόνου. Η Εφές σούταρε με 8/14 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

Οι Τούρκοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 53-41 με το τρίποντο του Κλάιμπερν. Ο Μίτσιτς άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και έγραψε το 61-49 στο 27', με τη Μπαρτσελόνα να αντιμετωπίζει προβλήματα με το μαρκάρισμα του.

O Kλάιμπερν έδωσε αέρα 13 πόντων στην Εφές για το 76-63 στο 34', όμως ο Λαπροβίτολα μείωσε σε 76-68, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει timeout. O Mιτσιτς εκτέλεσε για το 82-71. Ο Μπαγιέ έβαλε 2 βολές για το 92-81 στο 39' και κλείδωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με στα 14/27 τρίποντα, είχε 18/21 βολές, ενώ υποχρέωσε τη Μπαρτσελόνα σε 15 λάθη.

MVP: Ματσάρα έκαναν τόσο ο Μίτσιτς όσο και ο Κλάιμπερν. Ο πρώτος είχε 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο δεύτερος μέτρησε 24 πόντους με 6 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Μπράιαντ με 16 και 5 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Εμπαγιέ.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τόμπι έμεινε άποντος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 14/27 τρίποντα της Εφές.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφές πήρε μια νίκη που την είχε ανάγκη για να ανέβει στη βαθμολογία, αφού ήταν κοντά στον... πάτο, ενώ η Μπαρτσελόνα θα πρέπει να φτιάξει πράγματα στην άμυνα της.