Ζάλγκιρις - Ερυθρός Αστέρας 103-98: Άντεξε στην παράταση στο ευρωπαϊκό «αντίο» του Γιανκούνας (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του πρώτου μέρους με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (15-35), ωστόσο η Ζάλγκιρις άντεξε, πήγε το ματς στην παράταση και πήρε τη νίκη με τον Γιανκούνας... για τον Γιανκούνας (103-98)!

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από την κίνηση των Σέρβων λίγο πριν την έναρξη να μην κρατήσουν το πανό «Stop The War» με το κοινό των Λιθουανών να αντιδρά έντονα, ο Παούλιους Γιανκούνας έβαλε την υπογραφή του στην τελευταία του παρουσία στην EuroLeague.

Ο Κάβανο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (88-88) και οι προσπάθειες του αρχηγού στον έξτρα χρόνο σφράγισαν το αποτέλεσμα για την Ζάλγκιρις κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 103-98.

Ο αγώνας

Με τον Νίμπο κυρίως να δίνει τον ρυθμό, η Ζάλγκιρις πάτησε καλύτερα στο παρκέ κατά τα πρώτα λεπτά του αγώνα φτάνοντας μέχρι και το 17-9 1'57'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ουάιτ και Μάρκοβιτς προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά τον Ερυθρό Αστέρα σε μία περίοδο που έκλεισε με το +9 (23-14) των γηπεδούχων από τα χέρια του Μιλάκνις.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι παίκτες του Ράντονιτς προσπαθούσαν να αντιδράσουν, ωστόσο η Ζάλγκιρις διατηρούσε σταθερά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (33-23). Το 35-28 από γκολ φάουλ του Ιβάνοβιτς στο 18' μετατράπηκε γρήγορα σε 40-28 από τρίποντο του Ουλάνοβας, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 45-32 υπέρ των Λιθουανών. Σε εκείνο το διάστημα οι Σέρβοι ήταν αρκετά άστοχοι από τα 6.75μ. με 2/11 τρίποντα, την ώρα που η Ζάλγκιρις είχε μοιράσει ήδη 11 ασίστ.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η αποτελεσματική άμυνα της Ζάλγκιρις έκανε...φτερά και ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε επιμέρους 14-4 για να φτάσει στο -3 (49-46) με τρίποντο του Κάλινιτς. Η κυριαρχία των Σέρβων συνεχίστηκε και παρά την προσπάθεια του δραστήριου Λεκαβίτσιους ένα νέο σερί 11-0 τους έφερε μπροστά (58-67).

Η καθοριστική περίοδος στο 4'32'' βρήκε τις δύο ομάδες με νέα αφετηρία στο 75-75 (4'44''),ενώ ο Κάβανο έκανε το 80-80 2'26'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Λίγο αργότερα ο Μάρκοβιτς έστειλε τον Ερυθρό στο +3 (80-83) και ο Κάλινιτς έγραψε το 80-85 με ένα λεπτό να απομένει. Ακολούθησαν εκατέρωθεν καλάθια, με τον Νταβίντοβατς να χάνει μία από τις δύο κρίσιμες βολές και τον Κάβανο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (88-88).

Εκεί, ο Γιανκούνας με μία βολή και ένα τρίποντο έφερε το +4 (94-90) για την Ζάλγκιρις και ο Ουλανόβας έκανε το +7 για να... τελειώσει τις ελπίδες των Σέρβων.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-32, 60-67, 88-88, 103-98(παρ.)

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην άρνηση της Ζάλγκιρις να χάσει το τελευταίο «ευρωπαϊκό» ματς του αρχηγού της και στα μεγάλα σουτ των Κάβανο και Γιανκούνας στο τέλος της τέταρτης περιόδου και στον έξτρα χρόνο.

Ο MVP: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους που κράτησε και τους Λιθουανούς στο ξέσπασμα των Σέρβων στο τρίτο δεκάλεπτο (35-15). Τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Ο Ουλανόβας με τους 18 πόντους, τα 7ριμπ. και τις 5 ασίστ, αλλά σίγουρα και ο πρωταγωνιστής της βραδιάς, ο αρχηγός Παούλιους Γιανκούνας με τους κρίσιμους πόντους στην παράταση (13π., 7ριμπάουντ).

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Ουόλτερς από θέμα σκοραρίσματος και το πρώτο ημίχρονο των Σέρβων.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η τελευταία εμφάνιση του Παούλιους Γιανκούνας στην EuroLeague με τον πολύπειρο αρχηγό των Λιθουανών να αποθεώνεται!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14 τρίποντα του Ερυθρού (είχε 2/11 στο πρώτο μισό), οι ασίστ που μοίρασαν και οι δύο (22 και 20) και τα πολλά λάθη (11 και 10).

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η νίκη δεν είχε βαθμολογιλή σημασία για κανέναν από τους δύο ωστόσο η Ζάλγκιρις ήθελε να πει ιδανικά το «αντίο» στον αρχηγό της. Και το κατάφερε!

ΤΊ ΈΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΏΤΟ ΓΎΡΟ: Στην Σερβία ο Ερυθρός είχε ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της Ζάλγκιρις με σκορ 73-61.