Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το +25 των «ερυθρόλευκων» η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά ημιχρόνου μετά από 45 χρόνια

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με +25 πόντους διαφορά, επίδοση που ισοδυναμεί με την δεύτερη μεγαλύτερη ύστερα από 45 χρόνια!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και με σπουδαίο μπάσκετ έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο +25 (58-33) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτή ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία των δύο ομάδων όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο μετά το +28 του Ολυμπιακού από τον αγώνα Κυπέλλου την 1η Ιουνίου 1977! Δηλαδή πριν από 45 χρόνια! Σ' εκείνο το ματς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλείσει το πρώτο μισό του ματς στο 54-26 και είχαν φτάσει στη νίκη με 110-68!

Εκτός από το σκορ του ημιχρόνου, εκείνο το ματς ισοδυναμεί και με τη μεγαλύτερη νίκη σε αγώνα Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, καθώς ποτέ άλλοτε δεν νίκησε κάποια ομάδα με +42 πόντους διαφορά. Η 3η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +22 του Ολυμπιακού στον 5ο τελικό του 1996, όταν και νίκησε με 73-38.