Εφές - Ερυθρός Αστέρας 84-83: Το «one Micic show» που χάρισε τη νίκη στην Εφές

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Σέρβος γκαρντ των Τούρκων δήλωσε βροντερό «παρών» στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα και ήταν εκείνος που έβαλε την υπογραφή του στην τελική επικράτηση.

Η Αναντολού Εφές «φιλοξένησε» τον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague και κατάφερε να επικρατήσει με 84-83 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλιε Μίτσιτς στο δεύτερο μέρος.

Παρατηρώντας κανείς τη στατιστική του Σέρβου στο πρώτο ημίχρονο θα έβλεπε περίπου 9 λεπτά συμμετοχής και αρκετά... μηδενικά να ακολουθούν. Ωστόσο, στην επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Μίτσιτς μετέτρεψε το ματς σε... προσωπική υπόθεση. Σκόραρε τους 15 από τους 19 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους 10 από αυτούς να είναι συνεχόμενοι.

Από τα δικά του χέρια προήλθαν οι βολές που διαμόρφωσαν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι στους 21 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 7/7 βολές.