Εφές - Ερυθρός Αστέρας 84-83: Επέστρεψε στο «θρίλερ» και έχτισε σερί (vid)

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να... επιβιώσει στο «θρίλερ» της Κωσταντινούπολης επικρατώντας με 84-83 του Ερυθρού Αστέρα και έφτιαξε μικρό σερί με την 9η της νίκη της για φέτος.

Χάρη στον εκπληκτικό Μίτσιτς του δευτέρου ημιχρόνου, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους (στο πρώτο μέρος είχε 0), η Εφές κατάφερε να... κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα με 84-83 από τον Ερυθρό Αστέρα και να καταγράψει τρίτη σερί νίκη (9-8).

Ο αγώνας

Ο... θεόρατος Τιμπόρ Πλάις ξεκίνησε το παιχνίδι με 2/2 τρίποντα και έδωσε το προβάδισμα με 6 (11-5) πόντους στην Εφές στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Την ώρα που ο Άντερσον ανέβαζε την διαφορά στο +9 (18-9), οι Ουόλτερς και Μίτροβιτς προσπαθούσαν να κρατήσουν επιθετικά την ομάδα τους. Ο Ερυθρός επέστρεψε από το 23-13 με το γκολ-φάουλ του Ουάιτ, ωστόσο οι Τούρκοι με τον Άντερσον πέτυχαν το 5ο τους τρίποντο (5/7 σε εκείνο το διάστημα) και ξέφευγαν με 28-16, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 31-21.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου και για κάτι παραπάνω από 4 λεπτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ερυθρός Αστέρας και με σερί 7-0 έφτασε μία ανάσα από την Εφές (31-30). Ο Πλάις με ακόμη δύο σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 39-37, ενώ λίγο αργότερα ο Ουόλτερς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (39-41) οι οποίοι είχαν μοναδικό αντίπαλο τον σέντερ της Εφές και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-46.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Χόλινς έκανε για πρώτη φορά το +7 για την ομάδα του Ράντονιτς (45-52), με τον Πλάις να μοιάζει απελπιστικά μόνος και να φέρνει πιο κοντά την Εφές (50-52). Με επιμέρους 3-10, ο Ερυθρός άνοιξε την «ψαλίδα» στους 9 (53-62) στο 25ο λεπτό, ενώ δύο τρίποντα από Κάλινιτς και Ιβάνοβιτς έκαναν το 61-68 για να απαντήσει ο Μπράιαντ με 4 συνεχόμενους πόντους (65-68).

Στο πρώτο λεπτό της καθοριστικής περιόδου στο ματς μπήκε νέα αφετηρία στο 68-68, ενώ στο 3:58 πριν τη λήξη του αγώνα ο Κάλινιτς διαμόρφωσε το 74-80 από την περιφέρεια δίνοντας αέρα στους φιλοξενούμενους. Η Εφές έφτασε στο 82-83 με μονόλογο του Μίτσιτς, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος βρέθηκε να κρίνει το παιχνίδι από την γραμμή των βολών με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 43-46, 65-68, 84-83

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην εξωπραγματική εμφάνιση του Μίτσιτς στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και στο... πείσμα που έβγαλαν όταν βρέθηκαν πίσω με 9 πόντους (53-62) στην τρίτη περίοδο.

Ο MVP: Ο Βασίλιε Μίτσιτς με 21 πόντους, ΌΛΟΥΣ στο δεύτερο μέρος, με τις πιο κρίσιμες βολές να περνάνε από τα χέρια του. Είχε 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 7/7 βολές.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Ο Πλάις που κρατούσε σχεδόν... μόνος του την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σημείωσε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΎΝΑΜΟΣ» ΚΡΊΚΟΣ: Ο Μίτροβιτς που σε 12 λεπτά είχε μόλις 4 πόντους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εμφάνιση του Βασίλιε Μίτσιτς που πέτυχε τους 15 από τους 19 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (τους 10 από αυτούς σερί).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 13/26 τρίποντα του Ερυθρού Αστέρα, τα 5 τρίποντα του Πλάις από τα 11 συνολικά της ομάδας του και τα 7 περισσότερα ριμπάουντ των φιλοξενούμενων.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Μίτσιτς ήταν εκεί για να μην επιτρέψει στον Αστέρα να κάνει την έκπληξη. Ταυτόχρονα οι πρωταθλητές «χτίζουν» ένα μικρό σερί με τρεις συνεχόμενες νίκες.