Ρεάλ - Άλμπα 87-64: Πάρτι με κυρίαρχο Ταβάρες

Νίκος Καρφής
Η Ρεάλ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα και με κορυφαίο τον Ταβάρες (8/8 σουτ), επικράτησε της Άλμπα με 87-64. Ανέβηκε στο 11-4.

Ξεκούραστα έφτασε στη νίκη η Ρεάλ απέναντι στην Άλμπα. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 87-64 των Γερμανών και πήγαν στο 11-4, ρίχνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους στο 5-10. Για τους νικητές ο Ταβάρες είχε 17 πόντους (8/8 σουτ και 1/1 βολή) και 7 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα ο Τίμαν είχε 11.

Λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση οι Πάμπλο Λάσο και Τομά Ερτέλ βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό και όπως ήταν φυσικό απουσίασαν απο τη μάχη με τον σύλλογο από το Βερολίνο. Σε ματς της Euroleague επέστρεψε και ο Ράντολφ (μετά από 361 μέρες) μετά τον τραυματισμό στον αχίλλειο που είχε πέρυσι στο ματς του ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό. Κόντρα στην Άλμπα είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Το ματς

O Λο έγραψε το 8-11 για την Άλμπα στο 5', ενώ η Ρεάλ απάντησε με τον Τέιλορ και πέρασε μπροστά για το 14-11. Ο Πουαριέ διαμόρφωσε το 19-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Μαδριλένοι πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με 32-20 στο 15” χάρη στο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 43-26 με το καλάθι του Ταβάρες. Ο σέντερ των Μαδριλένων έκανε ότι ήθελε στα πρώτα 20 λεπτά και μέτρησε 13 πόντους.

Με το καλάθι του Ράντολφ έγινε το 54-35 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η ομάδα από το Μόναχο το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει με τον Λο στο 60-46 στο 30'. Το ματς δεν γινόταν να αλλάξει, με τον Άνταμ Χάνγκα να γράφει το 77-59 στο 37' και να σβήνει τις ελάχιστες ελπίδες της Άλμπα, η οποία σούταρε με 11/36 δίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ταβάρες έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα με 8/8 σουτ, η Ρεάλ πήρε διαφορά από το ημίχρονο και την κράτησε άνετα, ενώ η Άλμπα σούταρε με 11/36 στα δίποντα.

Ο MVP: Ο Ταβάρες έκανε... πάρτι με 8/8 εντός πεδιάς, 1/1 βολή και 7 ριμπάουντ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζέιλεν Σμιθ ήταν άποντος με 0/5 σουτ στα 13 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ράντολφ και ο Ρούντι που βοήθησαν αρκετά με 13 και 14 πόντους αντίστοιχα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ταβάρες δεν έχασε σουτ, αφού είχε 8/8 εντος πεδιάς και 1/1 βολή.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η επιστροφή του Ράντολφ στη δράση σε ματς της Euroleague μετά τον τραυματισμό στον αχίλλειο που είχε πέρυσι στο ματς του ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ έλεγξε από το ξεκίνημα του ματς και έφτασε σε μια εύκολη νίκη, αυξάνοντας και άλλη τη διαφορά από τους διώκτες της. Οι Γερμανοί δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-26, 60-46, 87-64