Προμηθέας - Γκραν Κανάρια 81-85: Έμειναν με την προσπάθεια οι Πατρινοί

Η Γκραν Κανάρια είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε του αγώνα με τον Προμηθέα, επικρατώντας με 81-85 στο «Δ. Τόφαλος», αφήνοντας τους Πατρινούς στο 0-2 του EuroCup.

Ο Προμηθέας Πατρών γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο EuroCup από την Γκραν Κανάρια -την ομάδα που προ ημερών επικράτησε της Ρεάλ στη Μαδρίτη. Οι Ίβηρες έφυγαν με το «διπλό» από το «Δ. Τόφαλος» σε ένα πολύ ισορροπημένο ματς. Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Ρογκαβόπουλο, Ρέι, Γκραντ και Μάιλς (στο πρώτο ημίχρονο), ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν... ποδαρικό στα θετικά αποτελέσματα.

Ο αγώνας

Ο Αϊζάια Μάιλς κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Γκραν Κανάρια (25-25), σημειώνοντας 11 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο σούταραν με 62.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/8) απέναντι στους Ίβηρες που βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζον Σούρνα (10π., 4ριμπ.).

Ακολούθως, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 40-46 με τον Κρις Κρέιμερ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-49, βελτιώνοντας το ποσοστό της στο τρίποντο. Ο Προμηθέας αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τζεράι Γκραντ, ο οποίος έκανε το 54-53 με 2/2 βολές ενώ ο Ντίλαν Ένις διαμόρφωσε το 66-66 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η Γκραν Κανάρια είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό «μπλακ άουτ» του Προμηθέα κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη με 81-85. Ο Προμηθέας Πατρών πλήρωσε ουσιαστικά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να σκοράρει την ώρα που η Γκραν Κανάρια έκανε την αντεπίθεση της, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους στο EuroCup.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν ο Προμηθέας μπλόκαρε επιθετικά.

Ο ΜVP: Ο Τζον Σούρνα ηγήθηκε της Γκραν Κανάρια με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 30:25.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αμντούλ Γκάντι είχε 2 πόντους, 4 ασίστ και 4 λάθη σε 22:48.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αλμπισί βοήθησε την Γκραν Κανάρια με 10 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα υψηλά ποσοστά των δυο ομάδων στο τρίποντο, 53.3% ο Προμηθέας και 44.8% η Γκραν Κανάρια.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Γκραν Κανάρια πανηγύρισε τη νίκη σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς που κρίθηκε στα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85.