Ρεάλ Μαδρίτης - Γκραν Κανάρια 70-75: Πρώτη ήττα για τη «Βασίλισσα», ο Σλότερ της έδωσε την... χαριστική βολή

Η Ρεάλ Μαδρίτης... έπεσε θύμα του Σλότερ και της Γκραν Κανάρια για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας αφού ηττήθηκε 75-70, χάνοντας παράλληλα τους πρώτους της βαθμούς.

Με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη και το σκορ να βρίσκεται ισόπαλο στο 69-69, το εύστοχο τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ ουσιαστικά έδωσε στην Ρεάλ Μαδρίτης την... χαριστική βολή, αφού δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκηνικό και γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα από την Γκραν Κανάρια.

Παρά το ότι οι Μαδριλένοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 7 βαθμούς διαφορά, είδαν τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με το ίδιο ακριβώς σερί (21-14) να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 35-35.

Μετά την ανάπαυλα το προβάδισμα ήταν στα χέρια τους, ωστόσο από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, το σύνολο του Φίσακ ανέκαμψε και βρέθηκε μπροστά. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +10 στην τέταρτη περίοδο από «ξέσπασμα» του Ένις. Τελικά, χρειάστηκε ο Έι Τζέι Σλότερ για να δώσει την ανάσα στην ομάδα του και να της δώσει μία πολύ σημαντική νίκη στο σπίτι της «Βασίλισσας».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλμπισί με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 26 λεπτά αγώνα, ενώ για τη σύνθεση του Πάμπλο Λάσο, ο Αμπάλδε προσέφερε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 περίπου λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-35, 52-53, 70-75