ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Παναθηναϊκός vs coach Σάρας σημαίνει... θρίλερ! (vids)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Ζαλγκίρις (21:30) του Σάρας και η Euroleague Greece στέκεται σε μια μάχη που μυρίζει θρίλερ, από τότε που ο Σάρας Γιασικεβίτσιους βρίσκεται στον πάγκο των Λιθουανών.

Μετά τη νίκη επί της Μπάγερν , ο Παναθηναϊκός θέλει να κλείσει με το 2/2 εντός έδρας τη διαμολοβδομάδα. Οι πράσινοι υποδέχονται τη Ζαλγκίρις (21:30) του πρώην παίκτη τους και θρύλου της Euroleague Σάρας Γιασικεβίτσιους που από τη σεζόν 2016-17 βρίσκεται τον πάγκο των Λιθουανών ως head coach.

Από τη στιγμή που ο Σάρα έγινε head coach της Ζαλγκίρις, έχει κοντραριστεί με το τριφύλλι 7 φορές. Ο απολογισμός του είναι 4 νίκες και 3 ήττες.

Οι 3 εκ των 4 νικών του έχουν έρθει στο Κάουνας, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει 2 ροζ φύλλα αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Εκεί που θα πρέπει να σταθεί κάποιος, είναι στο γεγονός πως την τελευταία φορά που επισκέφθηκε ο Παναθηναϊκός το Κάουνας έφυγε με το διπλό (85-86) για τη φετινή regular season. Στον αντίποδα στην τελευταία τους επίσκεψη στο ΟΑΚΑ οι Λιθουανοί επικράτησαν με 83-87 για τη regular season της σεζόν 2018-19.

Όποιος κάθεται να δει τις κόντρες Παναθηναϊκού με Ζαλγκίρις από τότε που στο τιμόνι της ομάδας του Κάουνας βρίσκεται ο Σάρας, θα καταλάβει πως οι πιθανότητες να δούμε θρίλερ είναι πολύ μεγάλες.

Τη σεζόν 2016-17 το τριφύλλι υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τη Ζαλγκίρις. Ο Μότουμ μείωσε σε 77-72, 1:30 για το τέλος και έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς. Ο Καλάθης απάντησε, με τον Μότουμ να γράφει το 78-74 στο 39’. Δύο βολές του Καλάθη έγραψαν το 80-74, ενώ ο Λεκαβίτσιους δεν μπόρεσε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 84-76.

Στο δεύτερο ματς της σεζόν, ο Κέι Σι Ρίβερς (τώρα παίζει στη Ζαλγκίρις), έγραψε το 81-76 για το τριφύλλι στο 39’. Ο Γιανκούνας έβαλε 2 βολές, ο Ρίβερς αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη. Oι γηπεδούχοι επέστρεφαν από το -14 για να πάρουν μια τεράστια νίκη.

Τη σεζόν 2018-19 στο ματς του Καουνας ο Σίνγκλεοτν σκόραρε για το 78-72 στο 1:30 λεπτό. Στην επόμενη επίθεση των πρασίνων, ο Γκιστ και ο Τζέιμς αστόχησαν σε τρίποντο, με τη Ζαλγκίρις να επικρατεί 80-74 σε ένα συναρπαστικό ματς.

Οι 2 σερί παρατάσεις

Στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ έσπασαν καρδιές. Ο Ρίβερς έγραψε το 81-82, ο Τουπάν απάντησε για το 81-83 με μια βολή στα 33 δευτερόλεπτα, ενώ ο Ρίβερς ισοφάρισε στα 16 δευτερόλεπτα. Μετά το λάθος των Λιθουανών, ο Κέι Σι αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. Στην παράταση ο Ρίβερ γράφει το 92-91 στα 16 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πάνγκος απαντάει για το 92-93 στα 4 δεύτερα. Ο Νικ Καλάθης παίρνει την ευθύνη και χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Την αγωνιστική περίοδο 2018-19, η Ζαλγκίρις θα πάρει εκδίκηση στην παράταση. Ο Μπράντον Ντέιβις έγραψε το 76-76, 6 δευτερόλεπτα για το τέλος της 4η περιόδου, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Καλάθης θα μειώσει σε 83-86 στο 44’. Ο ηγέτης των πράσινων επιχείρησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του δεν βρήκε στόχο. Ο Ντέιβις πήγε στη γραμμή των βολών και κλείδωσε το ματς.

Η μοναδική άνετη νίκη

Πέρυσι η Ζαλγκίρις δεν δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον Παναθηναίκό, αφού στο τελευταίο δίλεπτο είχε πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Ουόλτον κατάφερε να γράψει το 77-64, 1:30 για τη λήξη, με τον Κιλπάτρικ το μόνο που καταφέρνει, είναι να μειώσει στους 79-69 λίγο πριν διαμορφωθεί το τελικό 82-69 για τους Λιθουανούς.

Το φετινό διπλό του Παναθηναϊκού μετά από ματσάρα

Και πάμε και στην τελευταία κόντρα τουςς. Αυτή τη φορά είχαμε ματ΄σαρα, θρίλερ όπως τα περισσότερα συναπαντήματα τους τα τελευταία χρόνια. Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στο Κάουνας και με τον Φριντέτ κάνειτ το 76-82, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκριγκόνις απαντά για τρεις στο 39:30. Ο ίδιος παίκτης γράφει το 81-84 στα 9 δεύτερα, όμως ο Φριντέρ ευστοχεί σε 2 βολές. Ο Μιλακνις με τρίποντο και φάουλ γράφει το 84-86 και στήνεται στη γραμμή για μια βολή στα 2 δευτερολεπτα. Θέλει να τη χάσει για να διεκδικήσει συμπαίκτης το επιθετικό, όμως καταλάθως τη βάζει και τελειώνουν οι ελπίδες της ομάδας του Σάρας για μια τεράστια ανατροπή.