Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (14): Βραζιλία – Ουρουγουάη 1-2 (1950)

Μπάλα δεν βλέπουμε (προς το παρόν), αλλά μπάλα πάντα αγαπάμε. Και σε αυτή την γωνιά θα θυμόμαστε κάθε φορά ένα παιχνίδι που ύμνησε το ποδόσφαιρο με τον δικό του τρόπο.

Ο πιο διάσημος τελικός που... δεν ήταν τελικός. Το «Maracanazo» έλαβε χώρα στις 16 Ιουλίου του 1950 και έμεινε στην ιστορία ως ο πιο δραματικός τελικός στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Με την σημαντική λεπτομέρεια ότι δεν ήταν τελικός, αλλά παιχνίδι για την τελική φάση ομίλων εκείνου του Μουντιάλ. Επί της ουσίας, βεβαίως, ήταν τελικός μεταξύ της διοργανώτριας Βραζιλίας και της Ουρουγουάης, με την Σελεσάο να είναι το μεγάλο φαβορί, αφού όχι μόνο έπαιζε στην έδρα της, αλλά της αρκούσε και μια ισοπαλία για να αναδειχθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο θρύλος λέει ότι οι φίλαθλοι... πηδούσαν από τις εξέδρες του «Μαρακανά» στο Ρίο ντε Τζανέιρο μετά το φινάλε του αγώνα, ο οποίος έστεψε την Σελέστε, χάρη στη νίκη της με 2-1, με ήρωα τον Αλσίδες Γκίτζια, ο οποίος έμελλε να πεθάνει ακριβώς 65 χρόνια μετά.

Το «Maracanazo», όπως έμεινε στην ιστορία, είναι η μεγαλύτερη έκπληξη στην ιστορία των Μουντιάλ και είχε και άλλους ήρωες, όπως ο τερματοφύλακας Ρόκε Μάσπολι, ο οποίος κατέβασε... ρολά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο, ο Φριάσα σκόραρε πολύ νωρίς (47'), αλλά αυτό το γκολ εκτόξευσε την Ουρουγουάη, χάρη στον αρχηγό της. Ο Ομπντούλιο Βαρέλα αμφισβήτησε το γκολ για να περάσουν μερικά λεπτά και η ατμόσφαιρα να μην... πνίξει την ομάδα του και, όταν πήγε την μπάλα στο κέντρο, φώναξε στους συμπαίκτες του: «Τώρα, ήρθε η ώρα για τη νίκη!».

Η Ουρουγουάη πήρε το μήνυμα, στη συνέχεια αιφνιδίασε πλήρως την αντίπαλό της, ισοφάρισε με τον Χουάν Σκιαφίνο (66') και, λίγο πριν από το φινάλε, ο Γκίτζια έριξε στο καναβάτσο την Σελεσάο, αλλά και τους 174 χιλιάδες ανθρώπους που κατέκλυσαν το «Μαρακανά».

Βραζιλία – Ουρουγουάη 1-2

(47' Φριάσα – 66' Σκιαφίνο, 79' Γκίτζια)

Βραζιλία (Φλάβιο Κόστα): Μπαρμπόζα – Αουγκούστο, Ζουβενάλ – Μπάουερ, Ντανίλο, Μπιγκόντε – Φριάσα, Ζιζίνιο, Αντεμίρ, Ζαΐρ, Σίκο.

Ουρουγουάη (Χουάν Λόπες Φοντάνα): Μάσπολι – Γκονσάλες, Τεχέρα – Γκαμπέτα, Βαρέλα, Αντράντε – Γκίτζια, Πέρες, Μίγκες, Σκιαφίνο, Μοράν.

Διαιτητής: Τζορτζ Ρίντερ (Αγγλία)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (1): Γερμανία – Ιταλία 0-2 (2006)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (2): Αργεντινή – Αγγλία 2-1 (1986)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (3): Ρεάλ – Άιντραχτ 7-3 (1960)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (4): Μάντσεστερ Γιουν. - Μπενφίκα 4-1 (1968)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (5): Ιταλία – Δυτική Γερμανία 4-3 (1970)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (6): Μπαρτσελόνα – Φορτούνα Ντίσελντορφ 4-3 (1979)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (7): Ολλανδία – Αργεντινή 4-0 (1974)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (8): Μάντσεστερ Γ. - Ρεάλ Μαδρίτης 4-3 (2003)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (9): Πορτογαλία – Βόρεια Κορέα 5-3 (1966)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (10): Ιταλία - Βραζιλία 3-2 (1982)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (11): Λα Κορούνια – Μίλαν 4-0 (2004)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (12): Νιγηρία – Βραζιλία 4-3 (1996)

Τα 50 κορυφαία ματς όλων των εποχών (13): Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-6 (2009)