Αναντολού Εφές – Ρεάλ 91-68: Σκορπάει τρόμο και ετοιμάζεται για Κολωνία! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Αναντολού Εφές έφτασε και πάλι με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη κόντρα στη Ρεάλ (91-68) στο Game 2 της σειράς, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 και να βρεθεί με το ένα πόδι στο Final 4 της Κολωνίας! Εξαιρετικoί Λάρκιν-Μίτσιτς, αδύναμοι οι Μαδριλένοι χωρίς τον Ταβάρες.

Μαθήματα... γερμανικών ενδέχεται να ξεκινήσουν οι παίκτες και το προπονητικό τιμ της Αναντολού Εφές καθώς τον επόμενο μήνα αναμένεται να περάσουν ένα τριήμερο στη Γερμανία και δη στην Κολωνία όπου θα διεξαχθεί το Final 4 της EuroLeague.

Η «υπερηχητική» ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεδίπλωσε και πάλι την τεράστια ποιότητα που διαθέτει, έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, ενώ διαθέτει δύο από τους καλύτερους γκαρντ της EuroLeague (αν όχι τους καλύτερους) τη φετινή σεζόν. Τον Σέιν Λάρκιν τον οποίο δεν μπόρεσε να περιορίσει η άμυνα της Ρεάλ (21π.) και τον Βασίλιε Μίτσιτς (23π., 5/5τρ.), ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο είχε πάρει την σκυτάλη από τον Αμερικανό.

Μάλιστα ο Σέρβος ήταν και αμφίβολος για το Game 2 μετά τον τραυματισμό του στο πρώτο παιχνίδι ο οποίος ωστόσο δεν ήταν σοβαρός προκειμένου να του στερήσει τη συμμετοχή στο ματς. Αντίθετα η Ρεάλ στερήθηκε τον Έντι Ταβάρες με αποτέλεσμα να αλλάξουν άρδην τα πλάνα του Λάσο, αλλά χωρίς επιτυχία.

Το ματς

Από τη στιγμή που έλειπε ο Ταβάρες το έργο των Μαδριλένων ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο στο Game 2 της σειράς. Όσο η Ρεάλ έβρισκε πόντους από τον Τόμπκινς (σ.σ. ξεκίνησε με 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο έχοντας πετύχει τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του) μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ (10-9). Όμως όταν άρχισε να... παίρνει μπροστά ο «πυραυλοκίνητος» Λάρκιν, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά της τουρκικής ομάδας. Με συνεχόμενα τρίποντα η Εφές πραγματοποίησε επιμέρους 10-1 και προηγήθηκε με 20-10 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-13).

Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο για την Εφές να ελέγξει απόλυτα το ματς (6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα στο α' δεκάλεπτο) και να πάρει το momentum απέναντι στην αξιόμαχη Ρεάλ. Η απουσία του Ταβάρες άλλαξε άρδην όλα τα σχέδια του Λάσο καθώς δεν είχε το σημείο αναφοράς στη ρακέτα όπως σε όλα τα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να αναλωθούν οι παίκτες του σε πολλά, άστοχα, τρίποντα! Αν και προσπαθούσαν στην άμυνα, ο Λάρκιν συνέχισε τα... δικά του (13π., 1/4δίπ., 3/4τρ., 2/3β., 3ασ. στο ημίχρονο) με αποτέλεσμα να κρατούν σταθερά οι γηπεδούχοι μια διαφορά μεταξύ 9 και 12 πόντων (27-15 στο 11', 34-22 στο 15', 40-28 στο 18') έως το τέλος του ημιχρόνου (44-32). Σε αυτό το διάστημα η Εφές είχε 12/20 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/7 βολές, ενώ η Ρεάλ 10/20 δίποντα, 2/13 τρίποντα (!) και 6/8 βολές.

Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Με τον Λάρκιν να... συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει η Εφές έστειλε την διαφορά και στο +17 (50-33 στο 23') και λίγο αργότερα και στο +23 (61-38 στο 26') ύστερα από τρίποντα των Μίτσιτς και Σανλί! Είναι χαρακτηριστικό ότι σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι σούταραν με ποσοστό 62% έξω από τα 6.75 μέτρα (8/13) ενώ η Ρεάλ μόλις 12% (2/16)! Κάπου εκεί η... σεμνή τελετή και του δεύτερου αγώνα της σειράς έφτασε στο πρόωρο τέλος της! Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 65-45 μετατρέποντας τη συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Μάλιστα ο δείκτης της διαφοράς έφτασε για πρώτη φορά και τους 24 πόντους (71-47 στο 33' και 79-55 στο 35'). Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +27 (87-60) τρία λεπτά πριν από το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές απλά... δεν παίζεται. Σοβαρή σε άμυνα και επίθεση, ταχύτητα σκέψης και εκτέλεσης και δύο «πυραυλοκίνητα» γκαρντ (Μίτσιτς, Λάρκιν) να κάνουν την διαφορά. Αποτέλεσμα; Εξαιρετικά ποσοστά εντός παιδιάς με 21/35 δίποντα και 12/20 τρίποντα. Φυσικά έπαιξε ρόλο και η αστοχία της Ρεάλ με μόλις 16% στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σέιν Λάρκιν (21 πόντοι, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ) και Βασίλιε Μίτσιτς (23 πόντοι, 5/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν οι ηγέτες της Αναντολού Εφές για ένα ακόμη ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αν υπάρχει κάποιος που να ξεχώρισε λίγο περισσότερο από τους υπόλοιπους που αγωνίστηκαν αυτός ήταν ο Μπομπουά με 11 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέισι Κάρολ ήταν πολύ άστοχος έχοντας 0/5 εντός παιδιάς στα 12 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 10-1 στο πρώτο δεκάλεπτο με το οποίο η Εφές πήρε διαφορά 10 πόντων (20-10 στο 9'). Έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, οι οποίοι άλλαξαν πολύ γρήγορα τη μπάλα και ο Τάιους κάρφωσε μετά το high low που έπαιξε με τον Γκαρούμπα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τίποτα απολύτως. Η Ρεάλ την αστοχία στα τρίποντα καθώς είχε μόλις 4/25!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-0

Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 90-63
Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 91-68