Αναντολού Εφές - Ρεάλ 90-63: Κυρίαρχη! (vid)

Η Αναντολού Εφές επικράτησε εύκολα στο Game 1 της Ρεάλ Μαδρίτης με 90-63.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε ιδανικά τη διαδικασία των playoffs αφού επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 90-63. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κι έκανε το 1-0 στη σειρά.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τον Βούκσεβιτς στην πεντάδα τους βρέθηκαν μπροστά με 0-8 (2'). Οι παίκτες του Αταμάν αντέδρασαν γρήγορα και με τους Σιμόν και Σανλί να σκοράρουν κατά ριπάς προσπέρασαν στο σκορ (15-14 7').

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να επιβληθεί πλήρως στα επόμενα λεπτά. Τα γκαρντ της δημιουργούσαν και σκόραραν σε κάθε φάση ενώ στην άλλη πλευρά η Ρεάλ προσπαθούσε να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες (31-24, 14'). Τα τρίποντα των Φερνάντεθ και Τόμπκινς μαζί με τον περιορισμό των λαθών, έφεραν τους Ισπανούς πιο κοντά (36-35, 17').

Η Εφές ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα σε 45 δευτερόλεπτα και βρέθηκε με διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της (50-40, 21'). Οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό, έπαιζαν σπουδαία άμυνα και με πολυφωνία στην επίθεση βρέθηκαν στο +17 (62-45, 28΄).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης με διαδοχικά τρίποντα και μάλιστα τις περισσότερες φορές ήταν κακές επιλογές. Η απογοήτευση τους κυρίευσε και η Εφές με πόντους των Ντάνστον και Μπομπουά μετέτρεψε το σκορ σε 77-53 (34') και φυσικά ακολούθησε μία τυπική διαδικασία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές ήταν καθολικά ανώτερη και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στη Ρεάλ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σερτάκ Σανλί τελείωσε με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κρούνο Σιμόν με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ Γιουλ, Τέιλορ, Κάρολ και Φερνάντεθ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λάρκιν πρόσφερε 14 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Ντάνστον 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκρινε εν πολλοίς το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τον τραυματισμό του Μίτσιτς. Η Ρεάλ όλο τα 0/10 τρίποντα της τρίτης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μία εκπληκτική τάπα του Ταβάρες στον Σανλί.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63