Άλμπα-Βαλένθια 86-90: Έμεινε «ζωντανή» για τα playoffs! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Βαλένθια κατάφερε να παραμείνει «ζωντανή» στο «κυνήγι» για την είσοδο στα playoffs καθώς πέρασε με δυσκολία από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου κερδίζοντας με 90-86.

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Τι κι αν ήταν στο -10 στο 32'. Η Βαλένθια κατάφερε να κάνει διπλή ανατροπή και να κρατήσει ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης στα playoffs ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής!

Η ομάδα του Πονσαρνάου επικράτησε με 90-86 και «έπιασε» τη Μπασκόνια στο 18-15, την οποία και υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα στο ματς που ίσως και να κρίνει το εισιτήριο των playoffs.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς (15π., 6/7δίπ.), ενώ κορυφαίος ήταν ο Κλεμέν Πρέπελιτς (24π., 7ασ.) Από την Άλμπα ξεχώρισαν οι Έρικσον (17π.) και Φοντέκιο (16π.)

Το ματς

Με το πόδι... πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το ματς η Άλμπα Βερολίνου, σε αντίθεση με την Βαλένθια που ήταν πολύ άστοχη, ενώ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο! Αποτέλεσμα; Να ανοίγει σταδιακά η ψαλίδα της διαφοράς υπέρ της γερμανικής ομάδας, να φτάνει από νωρίς σε «διψήφιο» αριθμό (13-3 στο 5') και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13). Μάλιστα το σκορ εκτοξεύθηκε και στο +18 (35-17) για λογαριασμό της Άλμπα στο 12'.

Αν δεν υπήρχε ο Πρέπελιτς να κάνει «όργια» στο παρκέ, η Βαλένθια θα μπορούσε να βρεθεί σε πολύ πιο δύσκολη θέση! Ο Σλοβένος σημείωσε 15 πόντους (από τους 17 πόντους του ημιχρόνου) στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το πρώτο μισό του ματς έχοντας 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές και 4 ασίστ. Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν άστοχος με 0/5 σουτ, ενώ ο Κάλινιτς προσπαθούσε να βοηθήσει (11π. στο α') για να μειωθεί η διαφορά.

Εν μέρει οι Ισπανοί τα κατάφεραν αφού πήγαν στα αποδυτήρια στο -11. Η Άλμπα ήταν εξαιρετική εντός παιδιάς με 10/20 δίποντα και 9/18 τρίποντα, ενώ η Βαλένθια μετρούσε 4/11 δίποντα, 8/18 τρίποντα και 10 λάθη στο ίδιο χρονικό διάστημα. Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Πονσαρνάου πραγματοποίησε την αντεπίθεση και έφτασε στο σημείο να φέρει το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 61-61! Ο Τόμπι είχε πάρει την σκυτάλη από τον Πρέπελιτς αλλά η αντίδραση της Άλμπα ήταν άμεση καθώς με ένβα γρήγορο 7-0 προηγήθηκε εκ νέου με 68-61 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (70-64).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά επέστρεψε στο +10 για την Άλμπα (74-64 στο 32') αλλά από εκεί και πέρα η Βαλένθια άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά! Και αυτό χάρη στον Ντέρικ Ουίλιαμς ο οποίος «τελείωσε» πολλές φάσεις πάνω από τη στεφάνη, ενώ συνολικά η ισπανική ομάδα προσπάθησε να «χτυπήσει» τους γηπεδούχους μέσα στο καλάθι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στην 4η περίοδο και χάρη στην άμυνά της μπόρεσε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στην τελική επικράτηση. Πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα με 20/35 σουτ, ενώ πήρε τα ριμπάουντ και υπέπεσε σε μόλις 3 λάθη από το 10' έως και το τέλος του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κλεμέν Πρέπελιτς ήταν εκείνος που κράτησε την Βαλένθια μέσα στο ματς έχοντας στο σύνολο 24 πόντους με 1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, αλλά και 7 ασίστ, οι περισσότερες εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετικό ματς από τον Ντέρικ Ουίλιαμς στην τελευταία περίοδο, όντας το «κλειδί» για την τελική επικράτηση της Βαλένθια.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Με εξαίρεση ένα εντυπωσιακό κάρφωμα η προσφορά του Ολίντε δεν ήταν ιδιαίτερη η συμμετοχή του στο ματς.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Άλμπα όταν βρέθηκε στο -10 στο 32' (74-64) και με επιμέρους 15-5 έφερε το ματς στα ίσια (79-79 στο 37')

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Ουίλιαμς ύστερα από ασίστ του Βαν Ρόσομ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα. Η Άλμπα την καθίζηση των οκτώ τελευταίων λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90