Ζαλγκίρις - Αλμπα 96-86: «Έβρεξε» τρίποντα (vid)

Η Ζαλγκίρις (16-16) με 16/23 τρίποντα νίκησε την Αλμπα (11-21) με 96-86.

Η Ζαλγκίρις έκανε το χρέος της και επικράτησε της Αλμπα με 96-86 διατηρώντας τις απειροελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Σίβα και Κουμάντζε να πρωταγωνιστούν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 5-12 (5'). Η Ζαλγκίρις βελτίωσε κάπως την αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα να βρει και πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι των Γερμανών ρίχνοντας τη διαφορά (16-19, 9').

Η Αλμπα διατήρησε το πλάνο της καθώς επίσης και την ευστοχία της πίσω από τα 6.75 με κύριο εκφραστή τον Έρικσον ο οποίος ήταν ασταμάτητος και έκανε το 26-33 (13'). Η παρουσία του Λεκαβίτσιους βοήθησε τους Λιθουανούς να μειώσουν στο καλάθι (39-41, 18'), ωστόσο το τελευταίο δίλεπτο μέχρι το ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Γερμανούς (41-51, 20').

Η Ζαλγκίρις γνώριζε πως η νίκη ήταν μονόδρομος και οι παίκτες του Σίλερ βγήκαν αποφασισμένοι από τα αποδυτήρια με ενέργεια και τους Γιοκουμπάιτις, Λοβέρν να σκοράρουν μείωσαν σε 50-55 (24'). Οι Λιθουανοί είχαν βρει ρυθμό, η Αλμπα έχασε τη συγκέντρωσή της και η Ζαλγκίρις προσπέρασε με 62-58 (28').

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο κι αυτός άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Οι περιφερειακοί του Σίλερ (Λεκαβίτσιους, Ουόκαπ, Λουκοσιούνας) δεν αστοχούσαν για κανένα λόγο και έτσι η Ζαλγκίρις ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (76-63, 33') και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις διέθετε κίνητρο και σούταρε με 69.6% στα τρίποντα έχοντας 16/23!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λεκαβίτσιους τελείωσε με 21 πόντους (5/5τρ.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ ο Φοντέκιο που έμεινε στους 3 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουόκαπ πρόσφερε 15 πόντους, 5 ασίστ και ο Λουκοσιούνας 12 πόντους με 4/4 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στα πρώτα 12 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το επιμέρους σκορ ήταν 35-12!.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις το πρώτο ημίχρονο κι η Αλμπα το δεύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86