Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 71-76: Λάθη οι μεν, αιφνιδιασμούς οι δε (vid)

Ο Ολυμπιακός (14-16) γνώρισε την ήττα από την Φενέρμπαχτσε (19-12) με 71-76 υποπίπτοντας σε 20 λάθη.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από τη Φενέρμπαχτσε με 71-76. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλό μπάσκετ μόνο στην τρίτη περίοδο, συνολικά υπέπεσαν σε 20 λάθη και το επίπεδο της Euroleague απαιτεί πολλά περισσότερα ποιοτικά λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν χωρίς ίχνος συγκέντρωσης. Με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και πόντους από Ντουβεριόγλου και Βέσελι έγινε το 0-8 (4’). Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε το πλάνο να ποστάρει όλους τους παίκτες της και φυσικά βγήκε κερδισμένη κάτι το οποίο μεταφράστηκε και στον πίνακα του σκορ (5-16, 7’).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν βιαστικά σουτ κι έκαναν μόνο λάθος πάσες με αποτέλεσμα αυτές των Χάρισον, Σπανούλη και Σλούκα να δώσουν εύκολα καλάθια στους Σιπάχι και Μπαρτέλ για το 17-31 (14’). Η είσοδος του Λαρεντζάκη και του Ζαν Σαρλ έδωσε μία μικρή ώθηση τόσο στην επίθεση με δικούς τους πόντους όσο και στην άμυνα, όμως δύο καλάθια του Μπράουν μετά από ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ επανέφεραν τους Τούρκους στο +14 (25-39, 19’).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ από τα αποδυτήρια. Η άμυνά του ήταν πιεστική μέχρι στραγγαλισμού και στην επίθεση οι αιφνιδιασμοί από τον Ζαν Σαρλ και τρίποντο του Βεζένκοβ έριξαν γρήγορα τη διαφορά στους 6 πόντους (39-45, 33’). Ενα κακό επιθετικά δίλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με τέσσερις διαδοχικές βολές να επιστρέψει σε διψήφια διαφορά πόντων (39-51, 27’).

Στην τελευταία περίοδο η Φενέρμπαχτσε μπήκε στο παρκέ οδηγούμενη από το κίνητρο της πρόκρισης στα playoffs και με τους Πιέρ, Βέσελι να σκοράρουν έκανε γρήγορα το 51-66 (33’) κι έληξε κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες απλά στο κλείσιμο του αγώνα με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και Ζαν Σαρλ κατάφεραν να μειώσουν σε 69-74, αλλά δεν τους έφτασε ο χρόνος για κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε ήταν ανώτερη σε δίποντα (51%-68%), λάθη (20-16) και ασίστ (15-18).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαν Βέσελι τελείωσε με 18 πόντους (7/9δ., 0/1τρ., 4/4β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άαρον Χάρισον ολοκλήρωσε με -4 ranking και ο Σακιέλ ΜακΚίσικ με -5 ranking.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νταϊσόν Πιέρ πρόσφερε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλός κι ο Νάντο ΝτεΚολό με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σκορ 49-58 και σε 3 λεπτά ήταν 51-66.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 20 λάθη και το κακό πρώτο ημίχρονο. Η Φενέρ τα 4/19 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία ΝτεΚολό με Βέσελι και το υπέροχο κάρφωμα του Τσέχου στη δεύτερη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Μπαρτζώκας: «Έχουμε τουλάχιστον τρεις ξένους για του χρόνου» (vid)

Η κατάταξη της EuroLeague: Παρέμεινε 12ος ο Ολυμπιακός, εξανεμίστηκαν όλες οι ελπίδες