Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός 85-65: Διαφορά επιπέδου! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Εφές, αλλά η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την ποιότητά της και τις λύσεις και έφτασε σε μια... άνετη νίκη απέναντι στην ελληνική ομάδα με 85-65.

Είναι δύσκολο να βρεθεί κίνητρο για τον Παναθηναϊκό όταν δεν έχει να «κυνηγήσει» κάτι στην EuroLeague. Πολλώ δε μάλλον όταν έχει απέναντί της μία από τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) ομάδες της διοργάνωσης. Τα πράγματα ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολα.

Και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στο μέτρο του δυνατού και όσο μπόρεσαν, ήταν ανταγωνιστικοί. Παρόλα αυτά η διαφορά ποιότητας με την Εφές είναι τεράστια και η τουρκική ομάδα την εκμεταλλεύτηκε μέσα στο παρκέ του «Sinan Erdem».

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το τελικό 85-65 ήρθε στο... ρελαντί για τους γηπεδούχους, αφού οι «πράσινοι» δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα και ειδικά στα αμέτρητα drive και στην χαρακτηριστική ευκολία με την οποία έφταναν στο καλάθι της ελληνικής ομάδας. Ο Μίτσιτς ήταν και πάλι χάρμα... ιδέσθαι έχοντας 21 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, ο Μπομπουά (13π., 6ριμπ.) έκανε την διαφορά στην 2η περίοδο, ενώ ο Ντάνστον (15π, 4ριμπ.) έμοιαζε να μην είχε αντίπαλο μέσα στην ρακέτα του Παναθηναϊκού. Αποτέλεσμα; Να φτάσει η Εφές σε μια πολύ εύκολη επικράτηση έχοντας περίπου 70% στα δίποντα (25/33)...

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός σούταρε με άσχημα ποσοστά (47% στα δίποντα, 25% στα τρίποντα), έχασε τα ριμπάουντ, ο Παπαπέτρου δεν βρέθηκε στη μέρα του (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ενώ ο Χεζόνια (14π.) είχε μόνο κάποια ξεσπάσματα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και εν μέρει το κατάφερε. Βέβαια το μεγάλο πρόβλημα των «πρασίνων» είχε να κάνει με την... χαρακτηριστική ευκολία που έφταναν οι παίκτες της Εφές στο καλάθι της ελληνικής ομάδας, είτε με ντράιβ, είτε με προσπάθειες στο χαμηλό ποστ. Με ένα 8-0 προηγήθηκε με 8-2 στο παιχνίδι αλλά η είσοδος του Μποχωρίδη σουλούπωσε αρκετά το παιχνίδι του «τριφυλλιού» και στις δύο άκρες του παρκέ. Πλησίασαν στο 12-10 και στη συνέχεια στο 19-17 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με την Εφές στο +3 (24-21).

Ένα διάστημα όπου ο Μίτσιτς ήταν ασταμάτητος έχοντας 11 πόντους με 4/4 δίποντα και 3/3 βολές και τον Ντάνστον να βάζει έξτρα «πονοκεφάλους» στον Κάτας. Στατιστικά το ματς ήταν ισορροπημένο (9/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ η Εφές και 8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ ο Παναθηναϊκό). Στη συνέχεια άρχισαν και τα... προβλήματα στους «πράσινους» οι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την άμυνα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν σε πολλές τραβηγμένες προσπάθειες, οι περισσότερες εκ των οποίων όταν έληγε και το «24άρι».

Φυσικά η... πυραυλοκίνητη Εφές το εκμεταλλεύτηκε και μετά το 31-27 του 14' πραγματοποίησε σερί 10-0 και πήρε διαφορά 14 πόντων (41-27) στο 18'. Όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαπέτρου κατάφεραν να βάλουν «φρένο» στην Αναντολού η οποία ωστόσο είχε προβάδισμα 10 πόντων (43-33) στο ημίχρονο. Ο Μπομπουά (10π.) είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Μίτσιτς ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού είχε ξεχωρίσει περισσότερο ο Μποχωρίδης (6π., 3ασ.) Στο πρώτο μισό το «τριφύλλι» μέτρησε 11/18 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 7-3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ η Εφές 13/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα (σ.σ. 3/5 στο β' δεκάλεπτο), 8/9 βολές, 11-3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Ο δείκτης του σκορ δεν είχε μεγάλες αλλαγές στην 3η περίοδο. Υπήρξε αρκετή ισορροπία στο ματς, ο Παναθηναϊκός «έβγαλε» συνεργασίες στην επίθεση, ο Χεζόνια ανέβασε την απόδοσή του, αλλά το μεγάλο πρόβλημα παρέμεινε η άμυνά του. Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο ξεκίνημα του β' μέρους, οι παίκτες της τουρκικής ομάδας έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία τον δρόμο για το καλάθι του «τριφυλλιού» και αυτό φαίνεται από το 70% που είχαν στα δίποντα (19/27) μέχρι το 30'. Και πάλι με τον ίδιο τρόπο. Με drive και layups, κυρίως δια χειρός Μίτσιτς. Ο Όγκουστ είχε θετική παρουσία στο ίδιο διάστημα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από οκτώ πόντους (53-45) πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 60-49.

Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε... τυπική διαδικασία. Η Εφές σκόραρε τους περισσότερους πόντους της σε ένα δεκάλεπτο (25-16) και δεν είχε πρόβλημα να κλείσει το ματς στο +20 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα με 23/33 και σχεδόν 70%, μέτρησε 41% στα τρίποντα (9/22) και 86% στις βολές (12/14). Τεράστια η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Άλλη... κλάση ο Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους έχοντας 7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ντάνστον (15π.) και Μπομπουά (13π.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Μίτσιτς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-0 σερί της Εφές μετά το 31-27. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο κοντά στο σκορ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σέλβιν Μακ ήταν για ένα ακόμα αρνητικός στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ τηρουμένων των αναλογιών δεν έκανε καθόλου καλό ματς και ο Παπαπέτρου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Σέλβιν Μακ στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και «σέρβιρε» στον... κενό χώρο στον Μπέντιλ, ο οποίος την εκμεταλλεύτηκε και κάρφωσε εμφατικά στο καλάθι της Εφές!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα κακά ποσοστά. Η Εφές ίσως το πρώτο δεκάλεπτο και τίποτε περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65