Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-63: Θύμισε ομάδα των playoffs!

Γιώργος Κούβαρης
Τα ψηλά σχήματα του Κάτας ήταν εκείνα που έκαναν την διαφορά στην άμυνα και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην EuroLeague κερδίζοντας την Μακάμπι με 81-63. Εντυπωσιακό στο 4ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-8!

Αυτός, ναι! Ήταν ο Παναθηναϊκός που έχει στόχο τα playoffs! Υπό διαφορετικές συνθήκες η εμφάνιση των «πρασίνων» απέναντι στην Μακάμπι ίσως και να δικαιολογούσε στο έπακρο τον στόχο της οκτάδας.

Όμως από τη στιγμή που η σεζόν κύλησε τελείως διαφορετικά, το «τριφύλλι» μένει με την ικανοποίηση της εμφάνισης και της εμφατικής νίκης απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Και αυτό χάρη στην άμυνά της που... τσάκιζε -και δίχως ίχνος υπερβολής- κόκκαλα! Ειδικά στην πρώτη και στην τελευταία περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός ήταν... χάρμα ιδέσθαι στην άμυνα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκείνος που «καθάρισε» για λογαριασμό των «πρασίνων» έχοντας 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Άαρον Ουάιτ (15π., 7ριμπ.) και Ντίνος Μήτογλου (12π., 8ριμπ., 4ασ.)

Το ματς

«Καλύτερα δεν γίνεται» ήταν για τον Παναθηναϊκό το ξεκίνημα του αγώνα! Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και «σκληροί» στην άμυνα, με αποτέλεσμα να αναγκάσουν τους παίκτες της Μακάμπι σε πολλά άστοχα, βιαστικά και επιπόλαια σουτ. Το... τείχος που είχαν υψώσει στο καλάθι εξαργυρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν κινδύνευσε από την Μακάμπι, αλλά το μόνο που έκανε ήταν να αυξάνει τον δείκτη του σκορ ξεκινώντας από την άμυνά του.

Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν στο +8 (13-5) με την ομάδα του Κάτας να ήταν η... κυρίαρχη του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ. Όσο και αν προσπαθούσε η Μακάμπι να παγιδεύσει τους γηπεδούχους με άμυνα ολόκληρου γηπέδου, ο Παναθηναϊκός «απαντούσε» με την δική του άμυνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (25-9)! Σ' αυτό το διάστημα το «τριφύλλι» αποτύπωσε την κυριαρχία του με τη γλώσσα των αριθμών. Είχε 8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές, ενή η Μακάμπι μόλις 4/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/2 βολές, με «μηδέν» ασίστ (!) και τέσσερα ριμπάουντ λιγότερα (11-7).

Φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο η απόφαση του Κάτας για ψηλά σχήματα (Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου) όπως επίσης και ο εξαιρετικός Άαρον Ουάιτ (13π., 4ρ. στο α'), ο οποίος έκανε τα... πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ! Μάλιστα η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +17 (28-11, 30-13) ενώ η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +18 (34-16 στο 14') με την Μακάμπι ωστόσο να ανεβάζει την απόδοσή της, να είναι πιο εύστοχη και να μειώνει έως και 11 πόντους (34-23 στο 16') χωρίς όμως να πλησιάσει περισσότερο έως το τέλος του ημιχρόνου (43-30). Στο πρώτο μισό του ματς ο Παναθηναϊκός είχε 13/24 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές με τους Μήτογλου (9π., 4ρ., 3ασ.) και Χεζόνια (8π., 3/7 σουτ) να ακολουθούν τον Αμερικανό φόργουορντ.

Στην 3η περίοδο και για 7 λεπτά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς και να κρατάει την διαφορά στους 16 πόντους (56-40). Όμως οι αλλαγές του Κάτας και το γεγονός ότι στο παρκέ βρέθηκε η «second unit» έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να «ροκανίσει» τη διαφορά και να πάρει ψυχολογία με κάποια μακρινά σουτ. Αποτέλεσμα; Επιμέρους 15-2 και οι Ισραηλινοί επέστρεψαν... για τα καλά στο ματς έχοντας μειώσει στο ένα σουτ (58-55) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Μέχρι εκεί όμως. Η άμυνα του πρώτου... δεκαλέπτου έκανε και πάλι την εμφάνισή της στις τάξεις του Παναθηναϊκού και με σερί 9-0 πήρε και πάλι διαφορά 12 πόντων (67-55) στο 35'! Όπερ και σημαίνει ότι οι «πράσινοι» είχαν κρατήσει την «ομάδα του λαού» στο «μηδέν» για πέντε λεπτά, αν και τις δύο προηγούμενες περιόδους είχε καταφέρει να πετύχει 44 πόντους στο σύνολο. Το αμυντικό... κρεσέντο συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 22 πόντους (81-59) λίγο πριν από το τέλος του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Άμυνα, άμυνα και... πάλι άμυνα. Ειδικά στην πρώτη και στην τελευταία περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 17 πόντους στο σύνολο. Επιπλέον είχε 21 ασίστ έναντι 13 της Μακάμπι, ενώ ήταν πολύ καλός και στα ποσοστά εντός παιδιάς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκείνος που «καθάρισε» όταν η Μακάμπι έμοιαζε να επιστρέφει στο ματς έχοντας 20 πόντους με 4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33'.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Άαρον Ουάιτ (15π., 5/6δίπ., 0/3τρ., 5/6β., 7ριμπ.) και Ντίνος Μήτογλου (12π., 8ριμπ., 4ασ.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Παπαπέτρου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τέταρτο δεκάλεπτο και το γεγονός ότι από το 30' έως το 35' οι «πράσινοι» δεν είχαν δεχθεί ούτε έναν πόντο. Επιμέρους 23-8 στο σύνολο και το +3 έγινε +18 με τη ληξη του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μπέντερ και Χάντερ πέρασαν παντελώς απαρατήρητοι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή κίνηση του Μάριο Χεζόνια στο ξεκίνημα του αγώνα και το κάρφωμα στο καλάθι της Μακάμπι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 17 λάθη και τις χαμένες βολές. Η Μακάμπι τα δίποντα όπου είχε μόλις 12/36 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63