Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βαλένθια 84-72: Κυνηγώντας το θαύμα (vid)

Η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου (11-15) νίκησε τη Βαλένθια (14-14) και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διατήρησε τις ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης αφού νίκησε τη Βαλένθια με 84-72 στερώντας από τους Ισπανούς το δικαίωμα να πλησιάσουν την «οκτάδα».

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα την αναμέτρηση και με πόντους από τους ψηλούς τους (Τόμπεϊ, Λαμπεϊρί) προηγήθηκε με 12-15 (9').

Ο Σφαιρόπουλος είδε τον Ντόρσεϊ να παίρνει το «όπλο» του και με διαδοχικούς δικούς του πόντους η Μακάμπι προσπέρασε 28-25 (15'). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονομαχία Κάσπι και Ντούμπλιεβιτς και οριακά νικητή τον Μαυροβούνιο (33-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Μακάμπι διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα πότε χάρη στον Τζόουνς και πότε χάρη στον Ζίζιτς. Στην άλλη πλευρά ο Κάλινιτς με δύο σουτ πίσω από τα 6.75 άλλαξε την κατάσταση βάζοντας μπροστά τη Βαλένθια (51-53, 28'). Ο Ντόρσεϊ όμως σε λίγα δευτερόλεπτα επανέφερε την ομάδα του σε θέση ισχύος (62-56, 30').

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη και με τον ομογενή γκαρντ να συνεχίζει να σκοράρει, αλλά και την Βαλένθια να μη μπορεί να βρει λύσεις για την άμυνα του Σφαιρόπουλου το σκορ έγινε 71-61 (35'). Τα εύστοχα μακρινά σουτ των Ισπανών τους κράτησαν κοντά στο σκορ (74-68, 38'), όμως με 5/5 βολές οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά και πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έπαιξε σπουδαία άμυνα, σούταρε με 60% στα δίποντα και είχε 21/24 βολές αντί 7/8 της Βαλένθια.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόρσεϊ ολοκλήρωσε με 17 πόντους (4/6δ., 1/2τρ., 1/2β.), 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μαρίνκοβιτς και Σάστρε ήταν σε άσχημη βραδιά τελειώνοντας με αρνητικό ranking.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Κομβική η παρουσία του Τζόουνς με 14 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 74-68, οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολους πόντους από τις βολές και το μετέτρεψαν με τρίποντο του Κάσπι σε 82-68.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: H Μακάμπι τίποτα, η Βαλένθια τους 51 πόντους που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72