Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν 76-78: «Απόδραση» με Λούτσιτς και Μπόλντγουιν! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου (17-10) πήρε μία απίθανη νίκη, χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στα τελευταία 3'.45'' του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (7-20). Εξαιρετική εμφάνιση του Ουέιντ Μπόλντγουιν.

Ξεχάστε τα πρώτα 37 λεπτά του αγώνα. Είναι σαν να μην έγιναν! Το... ζουμί βρίσκεται στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η Μπάγερν πήρε ένα απίθανο «διπλό» στο Βελιγράδι! Και σε αυτά τα 180 δευτερόλεπτα έκανε ό,τι μπορούσε για να επιβάλλει την ιδέα στον Ερυθρό Αστέρα.

Από το 66-61 των Σέρβων, που έμοιαζαν να ελέγχουν τον αγώνα, η ομάδα του Τρινκιέρι ισοφάρισε σε 66-66.

Χρειάστηκαν δύο μεγάλα σουτ (ένα τρίποντο και ένα δίποντο) από τον άποντο – με 30 λεπτά στο παρκέ – μέχρι εκείνο το σημείο Βλάντιμιρ Λούτσιτς! Ο οποίος είχε...καύσιμα και για ένα ακόμη μεγάλο σουτ, απάντηση στο απίθανο τρίποντο που σημείωσε ο Τζόρνταν Λόιντ για το προσπέρασμα του Αστέρα (71-70).

Το νέο τρίποντο του Λούτσιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπάγερν (73-71) και το τρίποντο του Ουέιντ Μπόλντγουιν (για το 76-71) επικύρωσε τον νικητή και τον ηττημένο.

Ο Ουόλντεν κράτησε τον Αστέρα στο ματς με το δικό του τρίποντο, ωστόσο στα τελευταία τρία δεύτερα οι Σέρβοι δεν έκαναν ούτε φάουλ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν είχε 10/21 τρίποντα, τα τρία απ' αυτά στα τελευταία 3'.30'', και έβγαλε όλες τις κρίσιμες άμυνες στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Είναι άδικο για τους άλλους, αλλά ο Λούτσιτς – με 30 λεπτά στο μέχρι εκείνο το σημείο και άποντος - πέτυχε 10 πόντους σε 3'.45! Εννοείται πως και ο Μπόλντγουιν των 27 πόντων είναι MVP!

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ρέινολντς είχε 13 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράνκο Λάζιτς με 2 πόντους σε 18:40.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπόλντγουιν έκανε το 76-71 και στην άμυνα οι Γερμανοί πήρανε την κατοχή, υποχρεώνοντας τον Λόιντ σε λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ (19 έναντι 28) και τις λίγες ασίστ 13), ενώ ο Αστέρας τα τελευταία τρία λεπτά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Τζέιμς Γκιστ έκανε ένα κάρφωμα με τα δύο χέρια, που θύμισε κάτι από τα παλιά.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-31, 57-50, 76-78