Εφές – Βαλένθια 99-83: Ρολάρει και συνεχίζει να βλέπει ψηλά!

Η Εφές (16-10) ανέβασε… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας της Βαλένθια (14-13) με σκορ 99-83 και τελειώνοντας τον αγώνα με 18/31 τρίποντα!

H ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχει βρει ρυθμό και το επιβεβαίωσε εκ νέου κόντρα στη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 31 πόντους στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη νίκη, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Βαλένθια βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο Sinan Erdem με το υπέρ της 18-23 έχοντας 5/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Τόμπεϊ, Ντούμπλιεβιτς και Σάστρε πέτυχαν τους 15 από τους 23 πόντους των Ισπανών κόντρα στην Εφές που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίπ.). Ακολούθως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (25-23, 11:16) ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά σκόραρε για το 46-40 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη φτάνοντας τους 7 προσωπικούς πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ανέκτησαν το προβάδισμα (46-47, 22:27) όμως τα τρίποντα των Σέιν Λάρκιν και Σιμόν αποκατέστησαν την… τάξη για την Αναντολού Εφές (61-55). Μάλιστα ο Σερτάκ Σανλί ευστόχησε σε νέο τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους Τούρκους με τη λήξη της τρίτης περιόδου (68-58)! Ο Μπομπουά ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση, ο Σίνγκλετον σκόραρε για το 81-69 στα 5:26 για το φινάλε και η Εφές διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με 99-83

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 46-40, 68-58, 99-83.