Ζενίτ - Αρμάνι 79-70: Νίκησε και πήρε τη διαφορά! (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
H Zενίτ (15-9) επικράτησε δύσκολα της Αρμάνι Μιλάνο (16-9) και κάλυψε τη διαφορά από την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Η Ζενίτ επέμεινε. Και στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε! Τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, αλλά και τη διαφορά, έχοντας χάσει στο πρώτο (το ματς του 2ου γύρου, δηλαδή) με διαφορά έξι πόντων (82-76). Πλέον, τις δύο ομάδες χωρίζει μία νίκη, με τους Ιταλούς να έχουν ένα ματς περισσότερο (16-9 η Αρμάνι, 15-9 η Ζενίτ).

Η αναμέτρηση ήταν εξ' αναβολής για την 5η αγωνιστική και είχε αναβληθεί λόγω των πολλών κρουσμάτων covid-19 στη ρωσική ομάδα.

Το ματς

Η Ζενίτ κατάφερε να πάρει διαφορά στα μέσα της 2ης περιόδου. Το χάσμα έφτασε μέχρι τους 11 πόντους (33-22), ωστόσο η Αρμάνι φρόντισε να κλείσει το ημίχρονο (με ένα επί μέρους 12-4) με την ελάχιστη διαφορά των δύο πόντων (40-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι. Η τρίτη περίοδος κύλησε με τη διαφορά να μην ξεπερνάει τους δύο πόντους.

Στην τέταρτη, ωστόσο, η Ζενίτ πήρε τη νίκη. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε το δεκάλεπτο με σκορ 25-16, και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων (76-66).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ έβαλε τα κρίσματα σουτ, ήταν εκπληκτική στη δημιουργία και την ίδια στιγμή με την άμυνά της περιόρισε κάποια από ατού των Ιταλών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος είχε 16 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλ Τόμας τελείωσε με 10 πόντους, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Αστοχος ο Ντιλέινι, με 2/10 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-66 (02:09 για το τέλος) η Ζενίτ έκανε ένα σερί 5-0 και καθάρισε το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Πάνγκος πασάρει στον Γκουντάιτις και αυτό «κατεδαφίζει» την μπασκέτα με ένα δυνατό κάρφωμα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ σχεδόν τίποτα. Η Αρμάνι το τελευταίο δεκάλεπτο, τη χαμένη μάχη των ασίστ (21-12) και την αδυναμία της στον τομέα των ριμπάουντ (31 η Ζενίτ, 23 η Αρμάνι).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70.