Αρμάνι – Μακάμπι 87-68: Εδραιώνεται στην τετράδα! (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο (16-8) επικράτησε εύκολα της Μακάμπι (10-13) με σκορ 87-68 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης της EuroLeague.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum και έφτασε στη νίκη έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κάιλ Χάινς σκόραρε για το 15-5 στο 7:12, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 21-12. Στη συνέχεια ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι ανέβασε τη διαφορά στο +14 (26-12, 11:42) για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με 35-20 με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-27.

Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Αρμάνι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Ντατόμε να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 50-35 στο 23:56! Ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων (56-45) όμως οι πρωτοβουλίες των Ροντρίγκεθ, Σιλντς και Μίτσοφ κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας (65-48, 30’). Μάλιστα ο Ισπανός γκαρντ σκόραρε για το +18 (70-52) στα μέσα της τέταρτης περιόδου για την Αρμάνι που έφτασε στην εύκολη νίκη με 87-68.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Μιλάνο σούταρε με 75% στο δίποντο (24/32), μοίρασε 22 ασίστ και είχε πέντε διψήφιους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κέβιν Πάντερ (15π.) και Σαβόν Σιλντς (11π., 9ριμπ.) ηγήθηκαν της Αρμάνι.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 0/6 σουτ σε 17:56.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάιλ Χάινς είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 26:57.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι την απόδοσή της στο πρώτο μέρος, η Αρμάνι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 39-27, 65-48, 87-68.