Ρεάλ – Ερυθρός Αστέρας 77-79: Η μεγάλη απόδραση από τη Μαδρίτη! (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας (7-13) πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (13-7), επικρατώντας με σκορ 77-79 σε εξ αναβολής αγώνα για την 19η αγωνιστική της EuroLeague! Τραυματίστηκε ο Ρούντι Φερνάντεθ.

Οι Σέρβοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στη Ρεάλ στο WiZink Center, εκεί όπου ο Κόρεϊ Ουόλντεν κουβάλησε στο πρώτο ημίχρονο τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα παρά την πίεση των Μαδριλένων.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με +12 στο 33:18 (58-70), η «Βασίλισσα» μάζεψε τη διαφορά όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο φινάλε. Λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, ο Ρούντι Φερνάντεθ έπεσε άσχημα με την πλάτη και πήγε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια, δείχνοντας να υποφέρει!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Κόρεϊ Ουόλντεν κουβάλησε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο WiZink Center, σκοράροντας για το 5-11 στο 4:30 και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα οι Σέρβοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 21-23 όμως η Ρεάλ προηγήθηκε 29-25 με τον Τρέι Τόμπκινς. Ο Ουόλντεν συνέχιζε να δίνει λύσεις στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα, κάνοντας το 32-35 με τρίποντο και φάουλ ενώ η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-45!

Στη συνέχεια ο Ριθ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (43-50, 22:13) για τους «ερυθρόλευκους» κόντρα στη Ρεάλ που πίεσε όμως ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ακολούθως ο αρχηγός Μπράνκο Λάζιτς σκόραρε για το +12 (58-70, 33:18) ενώ τα back-to-back τρίποντα των Κάρολ και Ρούντι έκαναν το 69-74 στα 3:42 για το φινάλε. Οι κακές επιλογές των Σέρβων έβαλαν ξανά τη Ρεάλ στο παιχνίδι, με τον Λαπροβίτολα να μειώνει σε 77-78 από τη γραμμή των βολών στα 6’’!

Οι Μαδριλένοι έκαναν γρήγορο φάουλ στον Κολόμ και ο Ισπανός γκαρντ διαμόρφωσε το 77-79 με 1/2 βολές στα 5.6’’. Ο Λάσο πήρε timeout, ο Λαπροβίτολα έκανε την επαναφορά, ο Κάρολ αστόχησε και οι Σέρβοι πέτυχαν σπουδαία νίκη στην έδρα της Ρεάλ!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79.