Μπάγερν – Ρεάλ 76-81: «Καθάρισε» στην παράταση με ασταμάτητο Ταβάρες! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπάγερν έστειλε τον αγώνα με τη Ρεάλ στην παράταση όμως μπλόκαρε επιθετικά και οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν τη νίκη στο Audi Dome με 76-81.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ήταν εκείνος που κράτησε όρθια την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κόντρα στη Ρεάλ ενώ με δικό του τρίποντο η Μπάγερν προηγήθηκε με 72-70 πριν ισοφαρίσει ο Ντεκ και στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι Βαυαροί είχαν κακές επιλογές στην επίθεση κόντρα στη Ρεάλ που εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» έχοντας ως MVP τον Έντι Ταβάρες (26π., 9ριμπ.)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Audi Dome και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Τόμπκινς σκόραρε για το 13-23 στο 8:37. Μάλιστα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-23, έχοντας ως σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της τον Ταβάρες (11π.) και μοιράζοντας οκτώ ασίστ αντί μόλις μιας των Βαυαρών! Οι Μαδριλένοι σούταραν με 76.9% στο δίποντο (10/13) σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Μπάγερν που είχε μόλις 1/5 τρίποντα και 5 λάθη.

Ακολούθως ο Αμπάλντε ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (15-25, 11:26) όμως η Μπάγερν έκανε σερί 6-0, μείωσε αρχικά σε 21-25 ενώ ο Ουέιντ Μπάλντουιν έκανε το 30-33 στο 18:12 και έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους με 5/6 δίποντα. Οι Μαδριλένοι άντεξαν στην πίεση της Μπάγερν Μονάχου και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-39, μολονότι είχαν μόλις 1/10 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 κόντρα στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Τζέιλεν Ρέινολντς και Μπάλντουιν.

Ο Ταβάρες συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα της Μπάγερν, σκοράροντας για το 41-49 στο 25:17 και φτάνοντας τους 20 πόντους με 9/12 δίποντα όμως οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, μείωσαν σε 50-51 με τον Λούτσιτς στο 30’ ενώ ο Μπαμπ ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 59-59 στα 6:19 για το φινάλε στο Μόναχο! Τα back-to-back τρίποντα των Λούτσιτς και Μπαμπ έκαναν το 69-70 στο 1:37, υποχρεώνοντας τον Λάσο να καλεί εσπευσμένα timeout. Στη συνέχεια ο Λούτσιτς έβαλε… φωτιά στο ματς, σκοράροντας σε νέο τρίποντο για το 72-70 (38:43), πριν ισοφαρίσει ο Ντεκ. Ο Μπάλντουιν έκανε λάθος, ο Ντεκ αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η Ρεάλ έκανε σερί 7-0 (72-79), η Μπάγερν έμεινε χωρίς πόντο για 4:27 πριν ο Ρέινολντς μειώσει από τη γραμμή των βολών σε 74-79 κι εν τέλει οι Μαδριλένοι έφυγαν με το διπλό από το Μόναχο (76-81).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 63.6% στο δίποντο, κατέβασε 38 ριμπάουντ αντί 30 των γηπεδούχων και είχε καλύτερες επιλογές στην παράταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντι Ταβάρες κουβάλησε τη Ρεάλ στο Μόναχο με 26 πόντους (11/14 δίπ.) και 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ βοήθησε τη Ρεάλ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31:10.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αστοχία της Μπάγερν στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν την απόδοσή της στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ρεάλ τα «νεκρά» διαστήματα και τα 4/21 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-39, 50-51, 72-72 κ.α., 76-81 παρ.