Ζενίτ - Ζαλγκίρις 77-65: Νίκησε η πιο υποφερτή (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Ζενιτ (12-6) κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Ζαλγκίρις (11-9 στο τέλος, χάρη στην τριάδα Γκουντάιτις, Μπάρον και Πονίτκα.

Ντέρμπι με τα όλα του. Χωρίς μεγάλο σκορ. Και νικήτρια την πιο ψύχραιμη και τη λιγότερη κακή, τη Ζενίτ.

Οι Ρώσοι ντούμπλαραν τις νίκες τους επί των Λιθουανών, έχοντας μία τριάδα παικτών (Γκουντάιτις, Πονίτκα και Μπάρον) να παίζουν καταλυτικό ρόλο.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χέρι». Χωρίς μεγάλες διαφορές, με λιγοστή δημιουργία και περιορισμένη ευστοχία. Δεν ήταν τυχαίο που το σκορ στο ημίχρονο δεν είχε νικητή (36-36).

Στο τέλος της 3ης περιόδου η Ζενίτ φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Ένα επί μέρους 5-1 έφερε τους Ρώσους στο +9 (56-47), διαφορά που ήταν η μεγαλύτερη σε όλο το παιχνίδι.

Μόνο που Ζαλγκίρις αποδείχτηκε πεισματάρα. Έφτασε μέχρι το 60-54 (33'), με την περιφέρεια της Ζενίτ να αναλαμβάνει δράση.

Η γηπεδούχος ξέφυγε ξανά με 9 (65-56 στο 36') και έφερε το... χάσμα στο +12 με το τρίποντο του Ζούμπκοφ.

Ο Χέις με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 68-61, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του.

Τη... χαριστική βολή έδωσε ο Κέβιν Πάνγκος. Στο χειρότερο παιχνίδι του με τη Ζενίτ, ο γκαρντ των Ρώσων ευστόχησε στο 7ο τρίποντο που επιχείρησε (1/7) κάνοντας το 71-61, τρία λεπτά πριν το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ έβαλε τα κρίσιμα σουτ και αμύνθηκε σωστά στο τέλος. Πήρε τα ριμπάουντ και ήταν υποφερτή στην αναλογία ασίστ/λάθη (16/16).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Στο πρώτο ημίχρονο Πονίτκα και ο Γκουντάιτις (15π., 8 ριμπ.)

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μπάρον (11π.) και ο Ζούμπκοφ με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Διαλέξτε, Ρούμπιτ 4 πόντους, 2 ριμπάουντ σε 13 λεπτά, Γιανκούνας 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ σε 18:40.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κέβιν Χέις αστόχησε σε τρίποντο και στην επόμενη φάση ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε το μοναδικό του τρίποντο σε 7 προσπάθειες για το 71-61.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιοκουμπάιτις έδωσε την ασίστ και ο Λοβέρν έκανε το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ τα πολλά λάθη (16), την αστοχία στα τρίποντα και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Η Ζαλγκίρις τη λιγοστή δημιουργία (σχεδόν κάτω 50%), το ποσοστό στα τρίποντα και την άμυνα στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 36-36, 56-49, 77-65