Μπάγερν - Ζενίτ 82-80: Οι μεν τη νίκη, οι δε τη διαφορά (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μπάγερν (12-7) νίκησε τη Ζενίτ (11-6) με 82-80, αλλά οι Ρώσοι κράτησαν τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Μπάγερν επικράτησε με μεγάλη δυσκολία της Ζενίτ (82-80) σε μία αναμέτρηση που πρωταγωνίστησαν άμυνα και τακτική, ωστόσο οι Ρώσοι κράτησαν υπέρ τους τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα βγάζοντας σκληράδα στο πίσω μέρος του παρκέ (9-11, 7'). Οι φιλοξενούμενοι πάντως με τα εύστοχα τρίποντα των Ρίβερς και Μπάρον βρέθηκαν στο 13-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχισαν να παίζουν βάσει του πλάνου τους και βρέθηκαν στο +8 (18-26, 14'). Ο Μπόλντγουιν με τον Ζίπσερ βρήκαν σουτ τριών πόντων και έριξαν τη διαφορά (24-28, 16'), όμως οι φιλοξενούμενοι χάρη στις διαδοχικές προσπάθειες από Πάνγκος και Γκουντάιτις προηγήθηκαν με 27-37 (19').

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε καθολικά στη Μπάγερν. Ο Σίλεϊ θυμήθηκε την παιχνιδάρα που έκανε προ ημερών στο ΣΕΦ, ο Λούτσιτς στην επιστροφή του μετά τραυματισμό είχε ρυθμό και έτσι με αυτούς πρωταγωνιστές, άλλαξε πλευρά το προβάδισμα (47-46, 27').

Η απουσία του Πόιθρες έφερε επιπλέον κούραση στους ψηλούς της Ζενίτ και ο Τρινκιέρι το εκμεταλλεύτηκε με τον Λούτσιτς να παραμένει «καυτός» και το σκορ να γίνεται 65-58, (33'). Ο Χόλινς με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε στους 70 πόντους (36') δίνοντας και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα ο Σέρβος φόργουορντ με 4/4 βολές έκανε το 78-75.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν ήταν ανώτερη στα τρίποντα (42.9%-33.3%) και ασίστ (16-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόλντγουιν τελείωσε με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και μηδέν λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησαν Χόλινς και Φριντζόν αν και έπαιξαν αρκετά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούτσιτς πρόσφερε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 78-77 ο Μπόλντγουιν σκόραρε υπό πίεση (80-77) , η Μπάγερν έπαιξε εκπληκτική άμυνα αναγκάζοντας τη Ζενίτ σε παράβαση 24'' και στη συνέχεια με 2/2 βολές ο Ζίπσερ σφράγισε τη νίκη.

Το τρίποντο του Πάνγκος που ακολούθησε χάρισε τη διαφορά όμως στην ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν ότι έχασε τη διαφορά. Η Ζενίτ τις 7 χαμένες βολές σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρέινολντς έχοντας προσπεράσει το εμπόδιο του Γκουντάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80