Ρεάλ - Μιλάνο 76-80: Ντιλέινι και Ροντρίγκεθ πήρανε τη ματσάρα (vid)

H Αρμάνι Μιλάνο (10-7) με μπροστάρη έναν πρώην Μαδριλένο, τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και συμπαραστάτη τον Μάλκολμ Ντιλέινι, πήρε τη νίκη σε ένα καταπληκτικό ματς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (12-6).

Ματσάρα! Με την... μπίλια, παρά το πείσμα της Ρεάλ, να κάθεται στο κόκκινο της Αρμάνι Μιλάνο. Η ισπανική ομάδα επέστρεψε από το -17 (58-41), πληρώνοντας ένα άθλιο τρίτο δεκάλεπτο. Και ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο για την Αρμάνι. Στο καταπληκτικό φινάλε, οι Ιταλοί βρήκανε λύσεις - παρά το γεγονός ότι η Ρεάλ έφτασε μέχρι το -3 με τον Κάρολ να σκοράρει από παντού - από τους Ροντρίγκεθ, Λεντέι και Ντιλέινι, για να φτάσουν στη 10η νίκη της σεζόν.

Το ματς

Η Ρεάλ δίχως τον Σέρχιο Γιουλ ξεκίνησε... μουδιασμένα. Κακή στην επίθεση στην αρχή (4-8 στο 5') προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της. Η Αρμάνι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Λάσο ήταν οριακά μπροστά (18-17 και ενώ ήταν μπροστά με 18-13) το υπόλοιπο ματς μέχρι το 35' άνηκε στην Αρμάνι.

Ο Τζίτζι Ντατόμε έκανε το καλύτερο φετινό πρώτο ημίχρονο με 9 πόντους, κρατώντας το Μιλάνο σε θέση οδηγού. Η Ρεάλ κατάφερε να αντιδράσει στο φινάλε του 2ου δεκάλεπτου, το οποίο τελείωσε με ισοπαλία.

Το ματς φάνηκε να κρίνεται στην τρίτη περίοδο. Η Αρμάνι ξεκίνησε με σερί 9-0 και έκανε ένα επί μέρους 19-2 (με ένα ακόμη σερί 10-0) για να ξεφύγει με 12 (58-41).

Η Ρεάλ δεν παράτησε το ματς! Με μπροστάρη τον Τζέισι Κάρολ επιχείρησε να γυρίσει το ματς! Δώδεκα δικοί του πόντοι (με ένα τρίποντο και δύο γκολ-φάουλ) και 4 από τον Τάιους έκαναν το σκορ 67-64! Και στη συνέχεια είχαμε ντέρμπι!

Δύο βολές του Μάλκολμ Ντιλέινι έφεραν την Αρμάνι στο +6 (70-64). Ο Τόμπκινς αστόχησε σε τρίποντο και στην επόμενη επίθεση ο ΛεΝτέι έκανε το 72-64.

Το λάθος του Κάρολ, έφερε το κλέψιμο του Ροντρίγκεθ, που έδωσε το τελειωτικό χτύπημα για το 74-66.

Και όμως... Η Ρεάλ πέτυχε ένα σερί 5-0 για το 74-71. Όμως το τρίποντο του Σέρχιο έφερε ξανά την Αρμάνι στο +6 (77-71). Όμως η Ρεάλ αποδείχτηκε... εφτάψυχη! Νέο τρίποντο του Τόμπκινς έκανε το σκορ 77-74.

Ο Σέρχιο από τις βολές διαμόρφωσε το 79-74. Μία βολή βολές του Ντιλέινι με 7.2 δεύτερα στο ρολόι έδωσαν οριστικά το προβάδισμα και τη νίκη στην Αρμάνι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε 8/17 τρίποντα, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ και πήρε τις κρίσιμες άμυνες στο τέλος. Γενικότερα, η Αρμάνι είχε περισσότερες λύσεις.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ροντρίγκεθ και ο Ντιλέινι, με 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ζακ ΛεΝτέι με κρίσιμα καλάθια και σημαντικές άμυνες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζέφερι Τέιλορ. Όλα... μηδέν σε 06:08 στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η Αρμάνι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 και μετέτρεψε την.. ισοπαλία 39-39 σε 48-39.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κάρολ πάσαρε στον Ταβάρες και εκείνος έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο κάρφωμα πατώντας αρκετά μακριά από καλάθι για το 72-66.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ το τρίτο δεκάλεπτο. Και το μέτριο ποσοστό στα τρίποντα (30,8%, 8/26). Η Αρμάνι το πρώτο μισό της 4ης περιόδου, όπου έχασε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80.