Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 81-59: Απλά κι εύκολα (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Φενέρμπαχτσε (7-10) νίκησε τη Βιλερμπάν (5-11) με 81-59 πιο εύκολα από ότι περίμενε κι η ίδια.

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη αφού επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Βιλερμπάν (81-59) η οποία έπαιξε χωρίς Φολ και Γιαμπουσέλε. Μετά την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα και έφτασαν άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν επαφή από τη γραμμή των 6.75. Η επιθετική λειτουργία της Φενέρμπατχσε «κόλλησε» για κάποιο διάστημα στην πίεση των φιλοξενούμενων κι έτσι η Βιλερμπάν με πολυφωνία στο σκοράρισμα κι ένα σερί 11-0 βρέθηκε να προηγείται με 11-19 (7').

Οι αλλαγές του Κοκόσκοφ λειτούργησαν αρκετά καλά και χάρη σε πόντους του Μαχμούτογλου και Μπράουν ισοφάρισαν γρήγορα σε 24-24 (14'). Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε στο ρυθμό που είχε βρει, ο ΝτεΚολό από εκτελεστής έγινε δημιουργός και ο Πιέρ εκμεταλλευόμενος τις ασίστ του έκανε το 36-29 (18').

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να επαναληφθούν σκηνικά σαν αυτά του πρώτου ημιχρόνου και με απόλυτη συνέπεια στα αμυντικά του καθήκοντα, βρήκαν ευκαιρία να ξεδιπλώσουν πιο εύκολα και το επιθετικό τους ταλέντο. Ο Βέσελι με τον Γκούντουριτς κυριάρχησαν στο συγκεκριμένο διάστημα κι η ομάδα τους βρέθηκε στο +12 (52-40, 28').

Η Φενέρμπαχτσε ήταν πολύ καλή για να χάσει το μυαλό της. Ο ΝτεΚολό μπήκε στην εξίσωση του σκορ την ώρα που Βέσελι και Γκούντουριτς παρέμεναν συνδεδεμένοι με το καλάθι των Γάλλων. Η διαφορά πήγε στους 22 πόντους (79-57, 39') πιάνοντας τη μέγιστη τιμή της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ σούταρε με 63%% στα δίποντα ενώ η Βιλερμπάν μόνο με 33.3%. Επίσης έδωσαν 23 ασίστ αντί 13 των Γάλλων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βέσελι τελείωσε με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, αλλά και 5 λάθη.

Ο Γκούντουριτς από την πλευρά του είχε 16 πόντους και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λακόμπ σε 16 λεπτά συμμετοχής έμεινε χωρίς πόντο και βοήθησε μόνο με 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλά έπαιξαν οι ΝτεΚολό (12π., 4ασ.) κι ο Μπράουν (8π., 7ρ., 4ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Φενέρ «καθάρισε» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο αφού σε εκείνο το διάστημα ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 16 λάθη. Η Βιλερμπάν τα 11/33 δίποντα και τα 21 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φόλοου κάρφωμα του Λορέντσο Μπράουν στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59