Μπασκόνια - Βαλένθια 71-70: Ανατροπή με Πολονάρα από το -17 (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Μπασκόνια (8-8) γύρισε από το -17 και υποχρέωσε σε ήττα τη Βαλένθια (10-7). ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους νικητές ο Πολονάρα.

Χρειάστηκε υπομονή. Η Μπασκόνια δεν σάστισε. Ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 17 πόντων. Ο Πιέρια Χένρι είχε ξανά την μπαγκέτα στα χέρια του. Την... εκτέλεση ανέλαβαν ο Ακίλε Πολονάρα και ο Ρόκας Γκιεντράιτις.

Και το φινάλε απέδειξε πως όποιος δεν τα παρατάει, μπορεί να κάνει... θαύματα. Ακόμη και αυτό, όπου η Μπασκόνια κόντρα στην αρχική ροή του αγώνα κατάφερε να μείνει στο ματς. Και να πάρει την 8η νίκη στο ισπανικό ντέρμπι.

Το ματς

Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο του αγώνα. Από το 6-5 η φιλοξενούμενη έκανε ένα σερί 9-0. Προηγήθηκε με 17-7 και 22-9. Δίνοντας στην Μπασκόνια (2/14 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο) τον ρόλο του... κυνηγού.

Η διαφορά ήταν σταθερά κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασε μέχρι και τους 17 (40-23, 14'), με τη Βαλένθια να εκμεταλλεύεται το καλό ποσοστό στα τρίποντα (7/14, 50%) και τις 12 ασίστ (έναντι 6 της αντιπάλου της).

Ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, μείωσε τη διαφορά στους 8 (47-39).

Και από εκείνο το σημείο η Μπασκόνια προσπάθησε να βρει το momentum και να επιστρέψει στο ματς.

Μπορεί η Βαλένθια να ήταν μπροστά στο σκορ με 51-41 και λίγο αργότερα με 56-41 (!), όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων έφερε τη διαφορά στους 6 (56-50). Και στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου σε απόσταση τριπόντου (58-55).

Το πρώτο προσπέρασμα της Μπασκόνια ήρθε στις αρχές της 4ης. Δύο απανωτά τρίποντα από τους Πίτερς και Γκιεντράιτις έκαναν το σκορ 61-58. Ο Πίτερς πέτυχε και τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για το 64-60!

Ο Πολονάρα με τρίποντο (2' πριν το τέλος) έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπασκόνια (71-68) μετά από απανωτές ισοπαλίες. Τοκλέψιμο του Χένρι δεν απέδωσε πόντους, με τη Βαλένθια να κερδίζει δύο βολές με τον Χέρμανσον (71-70) και ενώ στο ρολόι απέμεναν 29 δεύτερα.

Ο Χένρι αστόχησε για τρεις, το ίδιο και ο Κάλινιτς στο τρίποντο της απελπισίας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια Είχε υπομονή όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πήρε 13 επιθετικά ριμπάουντ και παρά το 25% στα τρίποντα, πέτυχα τρία συνεχόμενα σε κρίσιμο σημείο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ακίλε Πολονάρα με 18 πόντους, αλλά και ο Χένρι που γέμισε τη στατιστική του (9π., 6 ριμπ., 6 ασίστ).

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τζακίρι σάρωσα τα ριμπάουντ (8), ενώ ο Γκιεντράιτις ήταν ουσιαστικός στην επίθεση.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Σάστρε με -3 ranking και πολλά μηδενικά σε όλα εκτός από τα λάθη (1).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Πολονάρα για το 71-68 και το κλέψιμο του Χένρι σε λάθος του Ντούμπλιεβιτς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Πολονάρα πήρε την ασίστ από τον Χένρι και έκανε ένα εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια την απώλεια της διαφοράς, τα 12 λάθη και το μέτριο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπασκόνια το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70