Ζαλγκίρις - Μπάγερν 74-73: Η... βόμβα του ηγέτη Γκριγκόνις! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ζαλγκίρις πήρε το θρίλερ (74-73) κόντρα στη Μπάγερν και ανέβηκε στο 9-7, με τον Γκριγκόνις να βάζει το νικητήριο καλάθι και να κάνει μεγάλη εμφάνιση (22 πόντοι).

Μεγάλη νίκη για τη Ζαλγκίρις που ανέβηκε στο 9-7 και έριξε τη Μπάγερν στο 10-6.

Ο Γκριγκόνις έκρινε το θρίλερ με το νικητήριο σουτ για το 74-73, ενώ πέτυχε και 22 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Ρέινολντς είχε 17 και ο Μπαμπ μέτρησε 16.

Το ματς

Με τον Ουόκαπ η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 11-6 στο 5’, ενώ ο Λεκαβίτσιους έστειλε τη διαφορά στο +10 (21-11). Η Μπάγερν απάντησε και με το τρίποντο του Ρέινολντς μείωσε για το 22-16 στο 9’.

O Μιλάκνις έγραψε το 38-30 με τρίποντο, 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Μπαμ με 4 σερί πόντους μείωσε σε 38-34. Ο Γκριγκόνις έφτασε τους 9 πόντους και διαμόρφωσε το 40-35 στο ημίχρονο. Οι Λιθουανοί είχαν 2/5 τρίποντα και οι Βαυαροί 3/6.

O Ρουμπιτ έκανε το 50-43 στο 27’. O Γιοκουμπάιτι σκόραρε για τρεις, αλλά η απάντηση του Ζίπσερ ήταν άμεση για το 56-51.

Ο Μπαμπ με 2 σερί τρίποντα έγραψε το 64-65 στο 36’, αλλά ο Λοβέρν κάρφωσε για το 68-65. Ο Ρέινολντς έκανε το 70-67 στο 39’, αλλά ο Γκριγκόνις μίλησε και πάλι για το 72-67. O Σίλεϊ απάντησε για τρεις και έκανε το 72-70 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Μπαμπ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 72-73 στα 4 δευτερόλεπτα. Όμως ο Γκριγκόνις πήρε την ευθύνη και εκτέλεσε τη Μπάγερν στην τελευταία φάση του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Zαλγκίρις είχε τον Γκριγκόνις σε μεγάλη μέρα (22 πόντοι και νικητήριο σουτ), ενώ μέτρησε 16/19 βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκριγκόνις έκανε μεγάλο ματς με 22 πόντους, ενώ έβαλε το νικητήριο σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μιλάκνις με 3/3 τρίποντα και ο Λοβέρν με 8 και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέντοβιτς έμεινε πολύ χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοηθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το νικητήριο σουτ του κορυφαίου Γκριγκόνις που σκότωσε τη Μπαγερν

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα 18 λάθη οι Λιθουανοί, τα 15 λάθη, το 22/47 δίποντα και την άμυνα στην τελευταια φάση οι Βαυαροί.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 56-51, 74-73