Βαλένθια – Χίμκι 88-82: Εδραιώνεται στην οκτάδα

Η Βαλένθια (10-6) προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (51-31, 22:03) κι εν τέλει επικράτησε της Χίμκι (2-14) με 88-82 εδραιώνοντας την θέση της στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Οι Ισπανοί έχτισαν διαφορά ασφαλείας από το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Χίμκι και έφτασαν στη νίκη, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο Fonteta, εκεί όπου ο Ντέβιν Μπούκερ έδωσε το προβάδισμα στη Χίμκι (10-11, 6:47) όμως η Βαλένθια έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 16-13. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Νίκολα Κάλινιτς διαμόρφωσε το 28-18 στο 15:18 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-29.

Μάλιστα ο Κλέμεν Πρέπελιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (51-31, 22:03) όμως η Χίμκι αντέδρασε. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα της Βαλένθια και μείωσε σε 59-52 στο 30’, κάνοντας επιμέρους σκορ 14-23 στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Έρικ ΜακΚόλουμ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-57 όμως η Βαλένθια άντεξε στην πίεση και έφτασε στη νίκη με 88-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια σούταρε με 67% στο δίποντο (29/43) και μοίρασε 25 ασίστ!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ντέρικ Ουίλιαμς (15π.) και Μάρτιν Χέρμανσον (16π., 9ασ.) ηγήθηκαν της Βαλένθια στο Fonteta.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικ Τόμπεϊ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σεργκέι Μόνια είχε 0/2 σουτ και -6 στο σύστημα αξιολόγησης σε 7:26.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 29-16 των Ισπανών στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έχτισαν διαφορά που διατήρησαν ως το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τα «νεκρα» διαστήματα, η Χίμκι τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-29, 59-52, 88-82.