Ρεάλ – Ζενίτ 79-72: Της έσπασε το εκτός έδρας αήττητο και έρχεται Ελλάδα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζενίτ με σκορ 79-72, υποχρέωσε τους Ρώσους στην πρώτη ήττα μακριά από την Αγία Πετρούπολη και πλέον έχει μπροστά τις τους αγώνες με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Πριν από το τζάμπολ στη Μαδρίτη, η Ζενίτ μετρούσε έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μακριά από τη Ρωσία. Παρ’ όλα αυτά, η Ρεάλ της έσπασε το αήττητο πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στην τρίτη περίοδο ενώ έπονται οι αγώνες με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (10/12) και τον Ολυμπιαακό στο ΣΕΦ (18/12).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου ο Τρέι Τόμπκινς έκανε το 11-7 στο 5:46 κι έφτασε τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, δίνοντας τη σκυτάλη στον Αλμπέρτο Αμπάλντε για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-21.

Ο Άντονι Ράντολφ ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-21 όμως η Ζενίτ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας στο 36-31 του ημιχρόνου με τον Πονίτκα.

Στη συνέχεια η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Έντι Ταβάρες έκανε το 41-31 ενώ ο Νίκο Λαπροβίτολα σκόραρε για το +22, διαμορφώνοντας το 58-36 στο 27:57 για τους γηπεδούχους που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα!

Η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 23-11 στην τρίτη περίοδο όμως η Ζενίτ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει!

Ο Χόλινς έριξε τη διαφορά στους 11 (61-51, 32:19) όμως η Ρεάλ άντεξε στην πίεση και ο Ράντολφ «κλείδωσε» τη νίκη με τρίποντο για το 76-66 στα 56". Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 79-72, υποχρεώνοντας τη Ζενίτ στην πρώτη φετινή ήττα μακριά από την Αγία Πετρούπολη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ υποχρέωσε τη Ζενίτ σε 18 λάθη και δέχτηκε μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντι Ταβάρες έκανε double – double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκουντάιτις είχε 2 πόντους με 1/5 δίποντα και 0/1 βολή ενώ δέχτηκε τρεις τάπες σε 14:15.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα βοήθησε τη Ρεάλ με 11 πόντους και 4 ασίστ σε 16:15.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 23-11 της Ρεάλ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η «Βασίλισσα» έχτισε διαφορά που διατήρησε ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ την κατάρρευση στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 36-31, 59-42, 79-72.