Τσεντεβίτα - Προμηθέας 77-73: Αποκλείστηκαν οι Πατρινοί, triple double o Μάντζαρης!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με σκορ 77-73 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EuroCup. Triple - double o Μάντζαρης!

Πριν από το αποψινό τζάμπολ στη Λιουμπλιάνα, ο Προμηθέας Πατρών γνώριζε ότι δεν είχε περιθώρια για απώλεια στα τρία ματς που είχε μπροστά του ώστε να διατηρήσει ακέραιες τις όποιες ελπίδες του για την πρόκριση στους «16» του EuroCup.

Εν τέλει, η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν τα κατάφερε στην Στόζιτσε Αρένα και πλέον οι προσεχείς αναμετρήσεις με τις Τσεντεβίτα-Ολίμπια και Μπούρσασπορ στην Πάτρα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Αντίθετα, με τη νίκη αυτή οι Σλοβένοι εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έτσι πήγε... στράφι η εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με triple - double έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν αρκετά άστοχοι στα πρώτα λεπτά του ματς, μετρώντας 1/6 σουτ και δίχως να εκμεταλλευτούν τη συνέπειά τους στην άμυνα. Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος καθώς οι δυο ομάδες σημάδευαν στο… σίδερο. Η Τσεντεβίτα είχε 3/12 σουτ και 2 λάθη στο έκτο λεπτό ενώ ο Προμηθέας 3/9 σουτ στο ίδιο διάστημα. Σε εκείνο το σημείο, οι Ανδρέας Χριστοδούλου και Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσαν λύσεις στην επίθεση των Πατρινών ενώ ο Μίλερ ανέβασε τη διαφορά στο +10, κάνοντας το 9-19 στο 1:50 για το τέλος της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε στο 13-21.

Οι γηπεδούχοι επέμειναν ανεπιτυχώς στο μακρινό σουτ έχοντας 1/10 τρίποντα ενώ ο Γκάρετ σκόραρε για το 15-29 στα 6:38 για το ημίχρονο! Ο Πέρι ήταν ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια τον Προμηθέα, βάζοντας μαζεμένους πόντους για το 32-41 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Ακολούθως η Τσεντεβίτα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, μειώνοντας από το -14 στο -3 (41-44) αφού ο Προμηθέας έκανε 5 λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου! Τα λάθη και η αστοχία των Πατρινών έδωσαν την ευκαιρία στην Τσεντεβίτα να προηγηθεί με 51-48, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 59-55.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως τα τελευταία λεπτά καθώς ο Αγκμπελέσε ισοφάρισε σε 69-69 όμως ο Πέρι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 74-69 στο 38:37. Ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει και ο Αγραβάνης μείωσε σε 74-73 στα 40.9". Ο Μπλάζιτς έκανε το 75-73 με 1/2 βολές, ο Μίλερ το πήρε πάνω του όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Μούριτς από τη γραμμή των βολών έκανε το 77-73 στα 3.1" κλειδώνοντας τη νίκη και την πρόκριση των Σλοβένων.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-41, 59-55, 77-73.